MENU

Rektör Ünal, Cezaevi Kütüphaneleri için ‘Kitap’ Kampanyasına Katıldı

31 Mayıs 2021, Pazartesi - 15:54

HABER: İHA

Paylaş

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği kapsamında ceza infaz kurumu kütüphaneleri için Samsun’da kitap bağış kampanyası başlatıldı. Etkinliğe Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) adına Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal katıldı.

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2019 yılında imzalanan protokol uyarınca ceza infaz kurumlarında kütüphaneler oluşturuldu. Bu kapsamda Samsun Adliyesinde de Samsun Cumhuriyet Başsavcılığının düzenlediği etkinlik kapsamında ilk kitap bağışları kabul edilmeye başlandı. Samsun’da cezaevlerinde kurulacak kütüphaneler için bağışlanan ilk kitap Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın bağışladığı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan “Safahat” adlı kitap oldu.

Etkinlikte ayrıca Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü (SAMÜ) Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan İpekdal, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ve diğer protokol üyeleri kütüphaneye kitap bağışında bulundu.

Bir kütüphane bin hapishane kapatır

Etkinlikte konuşan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç "Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2019 yılında imzalanan protokol gereğince ceza infaz kurumlarımızda kütüphane oluşturulması amaçlanmıştı. Bugün eş zamanlı olarak Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’ün ilk kitap bağışını yapacağı kampanya ile ülke genelinde kitap bağış kampanyası başlatmış oluyoruz. Bağışlanan bu kitaplar ile ceza infaz kurumlarında kütüphaneler oluşturacağız. Özellikle büyük yerleşkeler şeklinde hizmet veren ceza infaz kurumlarına halk kütüphaneleri kazandıracağız. Bu kitaplardan sadece ceza infaz kurumlarında kalanlar değil, aynı zamanda personel ve aileler ile o bölgede oturan vatandaşlar da faydalanabilecek. Atalarımızın da dediği gibi: 'Bir kütüphane bin hapishane kapatır.' Ceza infaz kurumlarını birer eğitim yuvasına ve rehabilite merkezine çevirmeye amaçlıyoruz. Kitap okuyan huzur bulur, rehabilite olur ve mutlu olur. Tüm vatandaşları ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) kampanyaya destek olmaya davet ediyorum." dedi.

Vali Dağlı "Tüm temennimiz, özellikle hayırsever vatandaşlarımızın kitap bağışı yapmaları"

Cezaevlerinde de eğitim almanın ve kitap okumanın önemine değinen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise "Tüm temennimiz, özellikle hayırsever vatandaşlarımızın kitap bağışı yapmaları. STK temsilcileri ve barodaki avukatlarımızdan da bunu istirham ediyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki mutlaka oradaki insanlarımız iyi bir eğitimle hayata ve iyi bir yaşama kavuşturulabilir. Bu da bizim elimizde. Bu çalışmaların üst üste konmasıyla bunu başarabiliriz ve bunların güzel örneklerini de görüyoruz. Cezaevine girdikten sonra ortaokul mezunu bir vatandaşımızın, bir mahkûmumuzun okumak suretiyle üniversiteyi bitirdiğini biliyoruz. Çünkü bu imkânlar tanınıyor. Bazılarının dinî eğitim aldıklarını hatta hafız olduklarını da biliyoruz. Bazılarının da cezaevindeyken değişik el becerileri edinerek ya da oradan çıktıktan sonra hayatını dizayn ettiğine ve para kazanmaya başladığına tanık olmaktayız. Bunlar tabii güzel gelişmeler. Bu mekânlar aslında bir rehabilitasyon merkezi. Kütüphane konusu çok değerli bir konu ve herkesin desteğini bekliyoruz." diye konuştu. 

Son Güncelleme: 31 Mayıs 2021, Pazartesi - 16:25

Etiket(ler): 
X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz