MENU

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal: “Yarışmacıların Düşüncelerini Projeye Çevirmeleri Büyük Başarı”
03 Şubat 2024, Cumartesi - 17:33
Güncelleme: 03 Şubat 2024, Cumartesi - 17:33
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ-TTO) iş birliğiyle, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde, ikincisi düzenlenen AR-GE Maraton Hızlandırma Programı final etkinliğinde ödüller sahiplerini buldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonda düzenlenen programa;  OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi İdris Sancaktar, Samsun Teknopark Müdürü Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz, YEDAŞ Dağıtım Direktörü Ümit Yaşar Kışla, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muhitdin Yılmaz, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

‘Fikrinle Aydınlat’ sloganı ile çıkış yapan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından desteklenen, öğrenci, akademisyen ve start-up’ların prototip seviyesindeki projeleriyle katılım sağladığı programla, Elektrik Dağıtım Sektörü ve Dağıtım Teknolojileri konularında yenilikçi, teknolojik, yerlilik esaslı, ekonomik ve çevresel açıdan çözümler üreten AR-GE Proje fikirlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

72 proje fikrinin başvurduğu programa, 16 proje fikri finale kaldı. Finalistlere ön mentörlük eğitimi verildi. Mentörlük sürecinde ise, proje çeşitleri, EPDK, TEDAŞ, Enerji Bakanlığı mevzuatı, veri okuma işlemi, dağıtım şirketlerinde ihtiyaç belirlenmesi, mevcut durum tespiti, buluş kavramı, patentlenebilirlik şartları, patent tescil süreçleri, sunum dili ve teknikleri, etkili konuşma gibi farklı alanlarda eğitimler verildi.

Rektör Ünal, “Şehrin değeri OMÜ olarak, şehre değer üretmek ve katmak için çalışıyoruz”

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, törende yaptığı konuşmada, proje ekiplerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

AR-GE Maraton Hızlandırma Programı'nın örnek bir çalışma olduğunu belirten Ünal, "Söz konusu olan AR-GE'nin politikaya dönüştürülmesi için bu süreci yöneten bir yapının ortaya çıkması gerekiyor. Bu bağlamda kurumlar arasında en temel rolü üniversiteler üstleniyor. Özellikle YÖK başkanımızın himayelerinde üniversiteler şu anda kendileri ile rekabet halinde. Bu sayede üniversitelerin, bulunduğu bölge çerçevesinde ne yapması gerektiğini belirliyor." dedi.

Etkinliğin işbirlikleri açısından güzel bir örnek olduğunu dile getiren Ünal, "Yarışmacıların düşüncelerini projeye çevirmeleri büyük başarı. Şehrin değeri OMÜ olarak, şehre değer üretmek ve katmak için çalışıyoruz. Yarışmacıların düşüncelerini projeye çevirmeleri büyük başarıPaydaşlarımızla eş zamanlı olarak hareket etmeyi ve imkanlarımızı paylaşmayı bir fırsat olarak görüyoruz. Ümit ediyorum ki bu etkinlik etki gücü çok daha yüksek yeni işbirliklerine de vesile olacaktır." diye konuştu.

Programda konuşma yapan YEDAŞ Dağıtım Direktörü Kışla ise, “Bugün burada, AR-GE ve İnovasyon Proje Yarışması'nın heyecan verici bir kapanış töreninde bir araya geldik. 12 farklı üniversitenin katılımı ile, YEDAŞ  ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) işbirliğinde düzenlenen bu yarışma, genç girişimcilerimizin yaratıcılığını ve özgün projelerini sergileme fırsatı buldukları bir platform oldu. Enerji, modern dünyanın temel taşlarından biridir ve doğru kullanımı ve dağıtımı, sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma açısından kritik öneme sahiptir. Bu yarışma, enerji ve enerji dağıtımıyla ilgili yenilikçi çözümler sunarak bu alanda devrim niteliğinde adımlar atmayı amaçlamaktadır.” dedi.

“Yarışmada yer alan tüm projeler bizim için değerlidir”

YEDAŞ Dağıtım Direktörü Ümit Yaşar, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu yarışma, bilim ve teknolojinin sınırlarını zorlayan, özgün ve etkileyici projelerin ön plana çıktığı bir platform oldu. Bu projeler, sadece bu yarışmanın değil, aynı zamanda ülkemizin AR-GE ve inovasyon alanındaki potansiyelini de yansıtmaktadır. Bu yarışmada yer alan tüm projeler bizim için değerlidir. Sektörümüze çok değer katacak olan bu projelerden dolayı, bu genç girişimcilere gönülden tebriklerimi iletiyorum.”

Törende konuşmaların ardından dereceye giren projelerin sahiplerine ödülleri verildi.

Kadir Mert Döleker, ‘Atık Cüruf Malzemelerle Elektrik Hat Direklerinin Korozyon Direncinin Artırılması’ adlı projesiyle birinci olarak 50 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Özgür Demircan, Onur Fakı ve Emir Yıldırım, ‘Miselyum-Kalsiyum Karbonat (CaCO3)-Silan Katkılı Yanmaz PVC Kompozit Kablo Geliştirilmesi’ adlı projeleri ile ikinci olarak 30 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Recep Çakmak ve Burhan Hükümen ise ‘Elektromanyetik Girişime Karşı Yapısal Bağışıklığı Yüksek, Düşük Güç Tüketimine Sahip, Geniş Bant Aralıklı Yerli Gerilim Sensörü’ adlı projeyle üçüncü olarak 15 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

 

X
Secure Login

This login is SSL protected