MENU

Parion Antik Kenti’nin Arkeolojik Mirasının Keşfinde 19 Yıl Geride Kaldı
07 Ağustos 2023, Pazartesi - 12:28
Güncelleme: 08 Ağustos 2023, Salı - 09:59
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vedat Keleş başkanlığında bir ekip tarafından sürdürülen Parion Antik Kenti’ndeki bilimsel kazılar 2023 sezonuyla beraber 19. yılını doldurdu.

Çanakkale’nin Biga ilçesi Kemer köyünde bulunan Parion Antik Kenti’nin tarihi ve arkeolojik mirasının ortaya çıkarılması amacıyla yılardır sürdürülen kazılarda; OMÜ Arkeoloji Bölümünden öğretim üyesi Doç. Dr. Kasım Oyarçin, Arş. Gör. Dr. Alper Yılmaz ve Arş. Gör. Soner Özmen ile birlikte lisans ve lisansüstü öğrencileri görev yapıyor.

Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin farklı bölümlerinden ekipler de var

OMÜ’lü grubun dışında yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin Arkeoloji, Sanat Tarihi, Kültür Varlıklarını Koruma Onarım, Mimarlık, Antropoloji ve Tarih Bölümlerinden öğretim üyeleri ile lisans ve lisansüstü öğrencileri de kazı çalışmalarına destek veriyor.

Parion, son yıllarda arkeoloji alanında Türkiye’nin en önemli kazıları arasında gösteriliyor

Güçlü akademik ekibi ve altyapısıyla bir arkeoloji okulu konumundaki Parion, birçok arkeolog ve akademisyen yetiştirdi. Son yıllarda arkeoloji alanında Türkiye’nin en önemli kazıları arasında gösterilen Parion kazılarında Nekropolis, Roma Hamamı, Tiyatro, Odeion, Agora/dükkânlar ve sondajlar olmak üzere antik kentin 6 ayrı bölgesinde önemli çalışmalar yürütülüyor.

Parion’daki kazılar sonucunda ortaya çıkartılan taşınabilir ve taşınamaz kültür varlıklarının korunmasına yönelik bilimsel faaliyetler, ekipte yer alan uzman konservatörler tarafından yapılmakta. Ayrıca kültür varlıklarının korunması ve bu konuda toplumsal bilincin geliştirilmesine hizmet eden aktiviteler de kazı çalışmaları kapsamında yer alıyor.

Elde edilen çıktılar, “Parion Studies” serisinde

Kazılar neticesinde ortaya çıkarılan sonuçlar, “Parion Studies” serisi olarak arkeoloji dalında uluslararası niteliğe sahip Ege Yayınları tarafından yayımlanmakta.

Bunun yanı sıra, ekip üyesi akademisyenlerin makaleleri SCI-Exp, SSCI ve A&HCI endeksli dergiler ve TR dizinli dergilerde yayımlanıp bilim dünyasına sunuluyor. Parion kazıları, ülkemizin kültür envanterinin gelişmesine katkı sunmada önemli bir role sahip.

X
Secure Login

This login is SSL protected