MENU

Özbekistanlı Öğrencilerden Rektör Ünal’a Teşekkür Ziyareti
12 Mayıs 2023, Cuma - 17:37
Güncelleme: 12 Mayıs 2023, Cuma - 17:37
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Özbekistan’ın Taşkent şehrindeki El Fraganus Üniversitesi ve Perfect Üniversitesinden değişim programıyla Ondokuz Mayıs Üniversite’ne (OMÜ) gelen Özbekistanlı öğrenciler Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı ziyaret etti.

Üniversitelerinin tıp, iktisat, turizm fakültelerinden gelen 20 Özbekistanlı öğrenci, 20 gün boyunca OMÜ’de kendi bölümleriyle ilgili eğitim faaliyetlerine katıldı.

OMÜ Rektörlüğünde gerçekleşen görüşmeye; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Selim Eren, Uluslararası Birim Başkanı Prof. Dr. Said Kurşunoğlu, El Fraganus Üniversitesi Doğu Dilleri Müdürü Nazokat Juvayeva ve değişim programıyla gelen 20 Özbekistanlı üniversite öğrencisi katıldı.

“Kimliğinizi ve kültürünüzü korumanız gerekiyor”

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Özbekistan’a gerçekleştirdiğimiz ziyarette sıcak karşılandık. Ziyaretimizi iki devlet arasında; eğitim, ticaret, akademik alanlarda ortak çalışma yapmak üzerine gerçekleştirdik. İlgili üniversitelerle iş birliği protokolü imzaladık. Sizden ricamız ilişkilerimizin kalıcı olmasını sağlamanız ve donanımlı bir eğitimle gelecekte daha güçlü köprüler kurarak devletimizin yararına bireyler olmanızdır. Kimliğinizi ve kültürünüzü korumanız gerekiyor. Kültürel aidatınızı korursanız devletlerimiz var olmaya devam edecektir. Aksi takdirde globalleşen dünyada ülkelerimiz unutulmaya yüz tutar. Bizim size tavsiyemiz ne okursanız okuyun, ne yaparsanız yapın en iyisi olmak zorundasınız.” diye konuştu.

“Sizleri kardeş ülke olarak görüyoruz”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk ise “Sizlerin bu ziyaretten memnun kalmanız bizi ziyadesiyle mutlu etti. Sizleri kardeş ülke olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu iş birliklerin mümkün olduğu kadar artmasını arzu ediyoruz. Şu an 5 bin 600 yabancı öğrenci sayısıyla farklı alanlarda eğitim veren büyük bir üniversiteyiz. Sizleri yüksek lisans veya doktora programlarında öğrencimiz olarak görmeyi temenni ediyoruz.” dedi.

Samsun’da ve OMÜ’de bulunmaktan büyük bir memnuiyet duyduklarını söyleyen Özbekistanlı öğrenciler, Türk öğrencileri de ülkelerine davet ettiler.

Ziyaret hediye ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected