MENU

OMÜ’lü Akademisyenler, Projeleriyle Özel Gereksinimli Çocukların Annelerinin Yanında
08 Mayıs 2023, Pazartesi - 17:04
Güncelleme: 10 Mayıs 2023, Çarşamba - 01:26
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) akademisyenleri, geliştirdikleri projeyle özel gereksinimli çocukların anneleri ile birlikte müzik yapmanın keyfine varacaklar.

OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAPKOB) tarafından desteklenen “Sosyal Hizmet Odaklı Müzik Etkinlikleri Projesi: Özel Gereksinimli Çocukların Annelerine Yönelik Rekreasyonel Müzik Uygulamaları” adlı projenin ekibi, 5 akademisyen ve 1 yüksek lisans öğrencisinden oluşuyor.

Kısa adıyla "Annem için Müzik" projesinde görevli ekip, OMÜ Güzel Sanatlar Kampüsü Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda yaptığı açılışla etkinliklerine başladı.

Yürütücülüğünü Dr. Öğr. Üyesi Beril Tekeli Yiğit’in (Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü) yaptığı projede; araştımacılar Dr. Öğr. Üyesi Senem Gürkan (Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü), Dr. Öğr. Üyesi Emin Ersöz Yiğit (Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü), Öğr. Gör. Oğuz Yılmaz (Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü), Arş. Gör. Baran Gülüm (Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü) ve yüksek lisans öğrencisi Buse Nur Dağcı görev yapacak.

Temel amaç; özel gereksinimli çocuklara sahip annelerin müzik sayesinde motivasyonlarını arttırıp duygusal yönde güçlenmesi

6 ay sürecek proje; temel olarak rekreasyonel (insanların fiziksel, mental ve ruhsal yenilenmesini sağlamaya yönelik) müzik aktiviteleri sayesinde farklı türlerde özel gereksinimli çocuklara sahip annelerin sosyalleşerek, motivasyonlarını arttırıp duygusal yönde güçlenmesini amaçlıyor.

Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Yiğit "Projeyle sosyal hizmet ve müzik disiplinlerinin bir aradalığına vurgu yapılacak"

Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Beril Tekeli Yiğit, bireylerin sosyalleşmesine, çevreleriyle olumlu ilişkiler kurmasına ve kendilerini geliştirmelerine imkân veren rekreasyonel faaliyetlerin önemine değinerek proje hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Projemizin temel amacı doğrultusunda söz konusu müzik etkinliklerinin ilgili grubun kaygı düzeylerine etkileri ile bu etkinliklere yönelik kaygılarının giderilme ve beklentilerinin karşılanma durumlarını inceleyeceğiz. Bu faaliyetlerle özel gereksinimli çocukları olan annelerin sosyalleşme, dayanışma ve bütünleşmelerine katkı sunmayı, kendi bireysel motivasyonlarının yanı sıra bu motivasyonlarını eğer varsa etkin olduğu dernek üyeleri ve anneleri ile paylaşarak diğer aile bireylerine yansıtmalarını ve özel gereksinimli çocuklarıyla daha anlamlı iletişim ortamının sağlanabilmesini hedefliyoruz. Bu bağlamda projeyle engellilik ve dezavantajlı grup nosyonlarına (kavram) işaret edilerek, sosyal hizmet ve müzik disiplinlerinin bir aradalığına vurgu yapılacak."

X
Secure Login

This login is SSL protected