MENU

OMÜ’de "Sürdürülebilir Turizm Paneli" Düzenlendi
16 Nisan 2024, Salı - 09:50
Güncelleme: 17 Nisan 2024, Çarşamba - 08:41
A+ A-

Samsun’un Bafra ilçesindeki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Turizm Fakültesi'nde, Turizm Haftası programları kapsamında “Sürdürülebilir Turizm Paneli” düzenlendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Şevket Aşçı Turizm Fakültesi'nde düzenlenen panelde sürdürülebilir turizmin kazandıracakları anlatıldı. Programda konuşan Samsun Valisi Orhan Tavlı, sürdürülebilir turizmin önemine dikkat çekti. Vali Tavlı, Çanakkale'deki Troya Müzesi ile turizmle haşır neşir olduklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Yavuz Ünal: “Kendi varlığımıza ne kadar sahipsek, ne kadar önemsiyorsak, sürdürebilir turizmi de benimsememiz gerekir”

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, panelde yaptığı konuşmada "Sürdürülebilirliğin altında özgürlük yatıyor. Geçmişten gelen değerlere ne kadar saygılıysanız, sahip olduğunuz şeyi ne kadar biliyorsanız, ne kadar üretebiliyorsanız, sizler hikayeleri insanlara satabiliyorsunuz demektir. Turizm denilen şey öyle bir şey. Dikkat edilmesi gerekenler özgün değerlerin korunmasıdır. Sürdürebilmesi için, kendi varlığımıza ne kadar sahipsek, ne kadar önemsiyorsak, sürdürebilir turizmi de benimsememiz lazım. Bu bölgemizde bizi özgün kılan rekabetimizi turizme kazandırmalıyız." ifadelerini kullandı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin 116 farklı ülkeden 6 bin 200’ün üzerinde öğrencisi olduğunu belirten Ünal, "Farklı ülkelerde 200 kadar öğrenciye uluslararası ticaret eğitimi verildi. Öğrenciler kendi kültürünün tüketim analizini yapmalı, üniversitelerin stratejik yeri ve öneminin olduğunun altını çizmek isterim. Diğer bir konu bu şehrin nasıl anılması, nasıl görünmesidir. Bununla alakalı iyi karar verilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Doğan: “Arzumuz bu konuda Samsun’u daha da ileriye taşımak”

Samsun için özlenen turizmi şehre getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan ise, "Bu konuda sivil toplum kuruluşları ile iş insanlarının da önemli çalışmaları var. Tüm bu arkadaşlarımızla beraber Samsun’u daha ileriye taşımaktır arzumuz. Sürdürülebilirlik elbette ki sadece turizm alanında değil, insan hayatının tamamında önemli olan bir konu. İnşallah önemli işler yaparak bu farkındalığı daha da arttırır, çocuklarımızı daha iyi yetiştirir ve bu hayatı onlar için daha rahat ve yaşanılabilir hale getiririz.” ifadelerine yer verdi.

“17 ilçemizin tamamında sürdürülebilir turizm konusunda cazibe merkezleri var”

Panelde konuşan OMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut "Sürdürülebilirlik bir yaşam felsefesidir. Samsun sürdürülebilir turizm konusunda oldukça önemli avantajlara sahiptir. 17 ilçemizin tamamında sürdürülebilir turizm konusunda cazibe merkezleri vardır." diye konuştu.

Panelin, Kapadokya Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile hazırlandığını söyleyen Yetkin Bulut, “Samsun Turizm Master Planında da sürdürülebilir turizme özel bir bölüm açılmış ve anlam yüklenmiştir. Raporda da ifade edildiği üzere ilimiz içme suyu kalitesi, su ve katı atık arıtma, mavi bayraklı plaj sayısı, sanayinin OSB’ler ile toplulaştırılması ile çevre sorunlarına karşı aldığı önlemlerle, rakip destinasyonlara göre ciddi rekabet üstünlüğüne sahip görünmektedir. Bu manada ilimizin yöneticilerinin turizme gereken önemi ve katkıyı vermesi, ilimizin turizm gelirlerinden hak ettiği payı almasında son derece önemli bir faktördür. Bu manada şanslı olduğumuzu ifade etmek isterim." dedi.

Panelde, Kapadokya Üniversitesinden Doç. Dr. Mehmet Bahar, Akdeniz Üniversitesinden Doç. Dr. Murad Alpaslan Kasalak ve OMÜ Turizm Fakültesinden Doç. Dr. Mutlu Kaya tarafından katılımcılara konuyla ilgili bilgiler aktarıldı.

Panele Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Fakültenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

X
Secure Login

This login is SSL protected