MENU

OMÜ’de Genç Mimarların Mezuniyet Heyecanı
23 Haziran 2023, Cuma - 16:15
Güncelleme: 23 Haziran 2023, Cuma - 16:15
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi'nde mezuniyet heyecanı yaşandı. 2022-2023 Akademik yılını başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, törende kep fırlatmanın sevincini yaşadı.

OMÜ Sahnesinde gerçekleşen mezuniyet törenine; Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Sağlam, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mehmet Çetin, Dr. Öğr. Üyesi Saim Can Beritan, Samsun Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sedef Şendoğan, Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Us, İç Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alper Bodur, öğretim elemanları, mezunların aileleri ve davetliler katıldı.

Mimarlık Fakültesi 2022-2023 akademik yılında 2019 yılında eğitim vermeye başlayan Şehir ve Bölge Planlama Bölümü de ilk mezunlarını verdi.

Dekan Prof. Dr. Hakan Sağlam: Sizler bizlerin ve bu ülkenin geleceğisiniz

6’ncısı düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Sağlam konuşmasında şunları kaydetti:

“Dört yıl önce bizlere emanet ettiğiniz ve güvenerek kaydını yaptırdığınız çocuklarınızın, bugün mezuniyetleri için toplanmış bulunuyoruz. Mutluyuz, çünkü sevgili öğrencilerimiz öğrenim sürecini nitelikli bir biçimde tamamladıklarını biliyoruz.  Gururluyuz, çünkü mezun olduğunuz fakülte ve bölüm ulusal - uluslararası düzeyde, adını eğitimiyle duyuran, gelişimiyle var olmaya devam eden bir fakülte ve bölüm konumunda. Öğrencilerimizden bazıları, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde gerçekleştirilen çeşitli yarışmalardan pek çok başarı elde ederek hem kendi adlarını hem de mensubu oldukları fakültemizin ve bölümümüzün adını duyurmuş oldular. Kendilerini bu anlamda tekrar tebrik ediyorum. Sevgili öğrencilerimiz lisans eğitiminizi aldığınız 4 yıl boyunca aynı mekânları sabahı ve akşamıyla, sevinci ve üzüntüsüyle, başarısı ve zaman zaman başarısızlığıyla, eğlencesi ve bilimsel disipliniyle birlikte paylaştık.  Bu süre içinde bizler sizlerle bir aile olduk. Kapımız sizlere daha önce hep açık olduğu gibi, bundan sonra hep açık olacak. Bundan sonraki süreçte elde ettiğiniz bilgi ve becerileri, deneyim ve birikimleri daha ileri düzeye taşıyacak azmi göstermenizi bekliyoruz. Çünkü sizler bizlerin ve bu ülkenin geleceğisiniz. Sevgili öğrencilerimiz, mesleki veya akademik yaşantılarınızda hepinizin yolu açık ve aydınlık olsun.”

“Aldığımız mimarlık eğitimi yaşadığımız dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğretti”

Mezun öğrenciler adına konuşan Mimarlık Bölümü mezunu Samet Üzeyir ise şunları söyledi:

“Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin sağladığı nitelikli eğitim ve mesleğimiz adına bize kazandırdığı değerler, burada kurulan arkadaşlıklarımız, anılarımız, sabahlara kadar çalıştığımız uykusuz geceler, yetişmeyen teslimler, maketler, hocalarımızla yaptığımız değerlendirmeler, heyecanlı jüri bekleyişlerimiz, hepsi paha biçilemez. Mezun olduktan sonra daha da iyi anlaşılıyor, özlem duyuluyor. Mimarlık şuurunu kazanmak, bu mesleği anlamak, diplomalardan önce edinmemiz gereken bir bilinçtir. Bu şuuru bize kazandıran, bize mesleğimizin önemini aşılayan, kendini ifade edebilen, geliştiren bireyler olmamıza yol gösteren hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu fakülteye ilk adımımı attığımda mimarlığa dair bilgim ve deneyimim yoktu. Her şey burada oluşmaya başladı. Aldığımız mimarlık eğitimi, bizlere yaşadığımız dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğretti.  Bizlere eğitim sürecinde bilgi ve deneyimlerini aktaran ve her zaman bize birer meslektaş olarak yaklaşan hocalarımıza, hayatımızın her anında bizlerden desteklerini esirgemeyen ailelerimize teşekkür etmek istiyorum.

Akademisyenler, mezun öğrencilerin başarı belgelerini verdikten sonra, tören kep atımı ile sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected