MENU

OMÜ’de Cumhuriyetin 100. Yılında Koklear İmplant Samsun Buluşması Gerçekleştirildi
28 Ekim 2023, Cumartesi - 13:16
Güncelleme: 28 Ekim 2023, Cumartesi - 13:16
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Cumhuriyetin 100. yılına ithafen organize edilen “Cumhuriyetin 100. Yılında Koklear İmplant Samsun Buluşması” Sempozyumu Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi.

Etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Atmaca, Sempozyum Başkanı Öğr. Gör. Dr.  Ömer Küçüköner, akademisyenler, öğrenciler, koklear implant kullanıcıları ile ebeveynleri katıldı.

Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Odyoloji Bölümü tarafından düzenlenen sempozyumda; KBB uzmanı, odyolog, dil ve konuşma terapisti, özel eğitim öğretmeni ve koklear implant kullanıcıları ile ebeveynlerinin bir araya getirilmesi amaçlandı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda; koklear implant kullanıcılarına ve ebeveynlerine yönelik koklear implant tanılama ve ameliyat süreci, implant kullanımına yönelik teknik bilgilendirme, işitsel rehabilitasyon etkinliklerine yönelik oturumlar yapıldı.

Sempozyum boyunca Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği, Konuşan Eller Öğrenci Topluluğu ve İşitme ve Denge Topluluğu’nun destekleriyle çocuk katılımcılara yönelik resim boyama, yüz boyama, kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirdi. Etkinlikte sponsor olan Cochlear Firması, Dorumed İşitme Cihazları, Era İşitme Merkezi tarafından ise stant açılarak katılımcılara bu alandaki teknolojik cihazlar hakkında bilgi verildi.

Rektör Yardımcısı Terzi: “Koklear implant alanındaki gelişmeler uzman isimlerle değerlendirilecek”

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, “Türkiye Cumhuriyet’nin 100. yılı ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında bulunan vatandaşlarımız tarafından coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ise bu etkinlikleri hem kültürel hem de bilimsel alanlarda coşkuyla kutluyor. Üniversitemiz bünyesinde birçok sergi, konser ve etkinliğin yanında akademik olarak koklear implant kullanıcılarıyla bir araya gelmekten ayrıca mutluluk duyuyoruz. Bütün katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Koklear implant alanındaki gelişmeler, bu bilimsel etkinlikle alanında uzman isimlerle tartışılarak yeni teknolojik gelişmeler değerlendirilecek. Koklear implant gibi pek çok alanda teknolojiyi çok iyi kullanan bir konuma gelmemiz gerekiyor. Hastalıkların erken tanısı, tedavi sürecinde erken dönemde yapılacakların belirlenmesi gerekiyor. Mutidisipliner tedavi yöntemi uygulanacak hastalara daha sonraki süreçte ise rehabilitasyon aşamasına geçiliyor. Amaç kişiyi hayatı boyunca yaş basamaklarında en iyi şekilde ileriye doğru hazırlamaktır. Gelecek dönemde Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen Üniversite olarak daha çok bilimsel etkinlik yapmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sinan Atmaca: “Hastalarımızı aramızda görmekten ve onlarla iletişim kurmaktan son derece memnunuz”

Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Atmaca ise “Bağımsızlık ateşinin yakıldığı Samsun’da Cumhuriyetin 100. yılında böyle anlamlı bir buluşmada bir arada olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Biyonik kulak olarak da adlandırılan koklear implant; işitme cihazlarından fayda görmeyen, her iki kulağında da ileri işitme kaybı olan kişilerde kullanılan ve cerrahi operasyonla yerleştirilen cihazlardır. Bu alanda Karadeniz Bölgesinin koklear implant macerası 2006 yılında OMÜ’de başlıyor. Zaman içerisinde akademik anlamda güçlenen bölümümüz Odyoloji ve Dil Terapisi bölümleri ve Hastane içerisinde bu adlarla kurulan üniteler ile daha güçlendi. Güçlenen ekip sayesinde bölgede adından söz ettiren bir tedavi merkezi haline geldik. İleri derecede işitme kaybı ile doğan çocukları tedavi ederek ailelerine büyük bir mutluluk yaşatıyoruz. Bugün hastalarımızı aramızda görmekten ve onlarla iletişim kurmaktan son derece memnunuz. Buluşmanın gelecek yıllarda Samsun’da periyodik olarak süreceğine ve diğer şehirlerimizde bu tarz etkililiklerin yayılacağını umuyorum.” diye konuştu.

Koklear implant alanındaki gelişmeler farklı konu başlıklarında tartışıldı

Daha sonra Dr. Öğr. Üyesi Esra Kavaz Uştu ‘Koklear İmplantta KBB Yaklaşımı’; Dr. Öğr. Üyesi Özlem Yaşar ‘Koklear İmplant Sürecinde Aile Katılımı’; Öğr. Gör. Dr. Ömer Küçüköner, Öğr. Gör. Dr. Asuman Küçüköner ‘Koklear İmplant Tanılama ve Programlama Süreci’; Öğr. Gör. Ramazan Bayram Karakaya, Uzm. Odyolog Kağan Demir ‘İşitsel Eğitim ve Rehabilitasyon’; Öğr. Gör. Sinan Tarkan Aslan ‘Okullarda Destek Eğitim Hizmetleri’; Uzm. Odyolog Ömer Aytaç ‘Koklear İmplantın Tek. Özellikleri ve Teknolojik Gelişmeler’; Oğuzhan Ceran ‘ÇÖZDER ve ÇÖZDER’den Doğan Engelli Hakları’; Hatice Çankır, Ahmet Yılmaz ‘Koklear İmplantın Hayatıma Kattıkları’; Odyolog Şebnem Kayhan ‘İşitsel Rehabilitasyona Yönelik Oyun Etkinlikleri’ konularında konuşma gerçekleştirdiler.

X
Secure Login

This login is SSL protected