MENU

OMÜ’de 22 Mart Dünya Su Günü Kutlandı
22 Mart 2024, Cuma - 15:54
Güncelleme: 22 Mart 2024, Cuma - 15:54
A+ A-

22 Mart Dünya Su Günü; Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVSAM), Çevre Mühendisliği Bölümü ve Çevre Topluluğu tarafından düzenlenen bir webinar etkinliği ile kutlandı.

“Türkiye küresel iklim değişikliğinin etkilerinin yoğun olarak hissedecek”

Etkinlikte Devlet Su İşleri Dış İlişkiler Daire Başkanı Özlem İritaş, “Su Kaynakları Projelerinde Yenilikçi Uygulamalar” konulu bir sunun gerçekleştirdi. İritaş, sunumda Türkiye’nin küresel iklim değişikliğinin etkilerinin yoğun olarak hissedileceği Akdeniz kuşağında yer aldığını bu durumun iklim değişikliğinin olumsuz etkileri açısından yüksek risk grubu ülkeler arasında kabul edildiğini belirtti.

“Su verimliliği kültürünü yaygınlaştırmalıyız”

İritaş, iklim değişikliğine uyum stratejilerinin önemli bir bileşeni olarak su kaynaklarına yönelik etkilerin azaltılması kapsamında yapılan çalışmalardan, artan nüfus ve meteorolojik kuraklıkla birlikte su kaynaklarımızın sürdürülebilirliği için ortaya koyulan su verimliliği yaklaşımından bahsetti. Ayrıca İritaş, su verimliliği kültürünü yaygınlaştırmak ve bütün paydaşlara hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmak amacıyla başlatılan Ulusal Su Verimliliği Seferberliğinin hedefleri, beklenen sonuçları ve somut çıktıları hakkında da bilgiler verdi.

Etkinliğe OMÜ’nün çeşitli birimlerinden akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlik katılımcıların soru ve cevapları ile son buldu.

Dünya Su Günü hakkında

Dünya Su Günü, her yıl 22 Mart’ta Tatlısu  kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve Tatlısu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır. Dünya Su Günü ile ilgili ilk öneri 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Kalkınma Konferansında (UNCED) yapılmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’te Dünya Su Günü kararının resmi olarak imzalanmasından sonra her yıl dünya çapında kutlanmaya başlanmıştır. UN-Water tarafından organize edilen bu kutlamalar her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmektedir. 2024 yılı Dünya Su Günü teması “Barış İçin Sudan Faydalanmak” olarak belirlenmiştir.

X
Secure Login

This login is SSL protected