MENU

OMÜ Ziraat Fakültesi; Tarımsal Öğretimin 176. Yılı ve Tarım Bayramı'nı Kutladı
10 Ocak 2022, Pazartesi - 18:07
Güncelleme: 14 Ocak 2022, Cuma - 22:35
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

"Tarım Öğretiminin 176. Yılı" ve "10 Ocak Tarım Bayramı", Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen geleneksel etkinlikle Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKM) kutlandı.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Samsun Bölge Müdür Yardımcısı Burhan Kılıç’ın "Tarımda Riskler ve TARSİM" konulu sunumuyla katılımcıları bilgilendirdiği programda, 2021 yılı içinde akademik terfi alan Ziraat Fakültesi öğretim üyelerine de binişleri (cüppe) takdim edildi.

Başak Orkestrası'nın müzik dinletisiyle başlayan programa; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, İl Tarım Müdürü İbrahim Sağlam, iş insanı Ahmet Aydın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Ünal "Günümüzde gıda, stratejik önemi en fazla olan unsur hâline geldi"

Tüm katılımcıların ve tarım sektörünün bayramını tebrik eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, konuşmasında doğal felaketlerin ve küresel risklerin artarak devam ettiği günümüz dünyasında, tarım bayramının öneminin arttığına dikkat çekti. Prof. Dr. Ünal "Günümüzde gıda, stratejik önemi en fazla olan unsur hâline geldi. Çünkü varoluşu doğrudan etkileyen gıdada ve dolayısıyla sağlıklı beslenmede sorun varsa, eldeki teknolojinin, paranın, mülkün hiçbir anlamı olmadığını biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda gıdanın stratejik önemi daha da artacak. Fakat gıdayla ilgili geçmiş çalışmalara baktığımızda, kısa sürede büyük kazanımlar elde etmek amacıyla yapılan GDO’lu tarım gibi uygulamaların sonucunda büyük bedeller ödedik." dedi.

"Toplumla aramızdaki sanal duvar yıkılmalı. Biz üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız"

Ülkemizin köklü fakültelerinden biri olan OMÜ Ziraat Fakültesinin; araştırma geliştirmesi (AR-GE), bilimsel yayınları ve akademik kadrosuyla emsalleri arasında öne çıktığını vurgulayan Rektör Ünal "Bu derece güçlü ve bize gurur veren Ziraat Fakültesinin, nitelikli öğrenci tarafından tercih edilmesi ve tüm bölümlerinin dolu olması gerekiyor. Bu da ancak yatırımcının, çiftçinin ya da köyde yaşayan vatandaşın, yaşadığı sorunun çözümü için bilgiyi ve teknolojiyi üreten ziraat fakültelerine ve üniversitelerin birimlerine başvurabilmesiyle mümkün olabilir. Dolayısıyla toplum ile bilgiyi üreten üniversiteler arasında bir iletişim sorunu olduğu kesin. Üniversitelerin statüsü ve gücünü topluma bildirememesi gibi bir sorunla karşı karşıyayız. Aktif olarak üniversiteler; devletin diğer birimleriyle birlikte hareket etmek suretiyle üretimi düşünen her katmanla sağlıklı bir platform oluşturmak ve bu süreci yönlendirmek zorunda. Yoksa çifti ya da yatırımcı, sorunu için konunun uzmanına ulaşamıyorsa, üniversite bu noktada misyonunu yerine getiremiyorsa, kendi kendine bilimsel olmayan çözümler üretmeye ve uygulamaya çalışır. Bu durum da gelecekte altından daha değerli olması kaçınılmaz olan toprağın yanlış uygulamalarla zarar görmesine, istismar edilmesine yol açabilir. Bunun önüne geçecek bilgiyi topluma servis edecek olan da siz değerli akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizsiniz. Sonuç olarak toplumla aramızdaki sanal duvarın yıkılması lazım. Biz bu konuda Üniversite yönetimi olarak üstümüze düşeni yerine getirmekten mutluluk duyarız." diye konuştu.

"Gelecek açısından gıda vadisi gibi çok özel bir statüde değerlendirilmesi gereken bir bölgedeyiz"

Konuşmasının devamında Samsun’un jeostratejik konumu sebebiyle Türkiye’nin nadir bölgelerinden biri olduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal "Gelecek açısından da gıda vadisi gibi çok özel bir statüde değerlendirilmesi gereken bir bölgedeyiz. Bafra ve Çarşamba gibi iki büyük havzamız var. Vezirköprü’yü de dâhil ettiğimizde Samsun, Türkiye’nin en değerli iline dönüştü. Bu süreçte Ziraat Fakültesi başta olmak üzere Üniversite ve devletin ilgili tüm unsurları tarafından bir stratejik eylem planı oluşturularak gelecekle ilgili kaygıların önüne geçilmeli. Verimli toprağı korumak, verimsiz toprağı verimli hâle getirmek, toprağın ömrünü uzatmak suretiyle bu sürece olumlu anlamda bir katkı sunmalıyız. Bunun yanında gelecek nesillerin sağlıklı beslenebilmesi için GDO’lu ürünlerin üretiminden uzak durulması, doğal üretime yönelmek ve tohumların korunması son derece önemli. Bu noktada öğrencilerimize ve genç araştırmacılarımıza çok büyük sorumluluk düşüyor." ifadelerini kullandı.

Bilimsel Araştırma Projelerinin (BAP) desteklenmesinde, tarım ve hayvancılığı öncelikli alan olarak belirlediklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, bu alanda yapılan çalışmaların sonucunun, üreticinin satın alacağı ticari ürüne dönüşmesini beklediklerinin altını çizdi. Rektör Ünal, geleceğe daha güvenle bakmamamızı sağlayacak nitelikli araştırmalarla sağlıklı yaşayabileceğimiz bir coğrafya inşa etme temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Prof. Dr. Özcan "İnsan yaşamındaki en önemli stratejik alanlardan birini tarım ve gıda oluşturuyor"

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan ise yaptığı konuşmada insan yaşamındaki en önemli stratejik alanlardan birinin tarım ve gıdadan oluştuğunu söyleyerek bu önemin oluşmasında; dünya nüfusunun artmaya devam etmesi, küresel ısınma, çevre kirliliği, su kaynaklarının kıtlığı gibi birçok faktörün rol oynadığına dikkat çekti.

"Türkiye, dünyanın en büyük yedinci tarım ekonomisine sahip ülke"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; "Millî ekonominin temeli ziraattır" sözüyle ziraat alanındaki kalkınmanın ülke için ne kadar önemli olduğunu vurguladığını hatırlatan Prof. Dr. Özcan "Ülkemiz, hem sahip olduğu genetik zenginlikleri hem de ekolojik çeşitlilikleriyle tarım potansiyeli çok yüksek olan bir ülke. Bu zenginliğiyle birlikte ülkemiz, ana vatanı olduğu türler yanında, sayısı her geçen gün artan ana vatanı olmadığı türleri de kaliteli ve ekonomik olarak yetiştirebilmektedir. Tarım sektörünün Türk ekonomisindeki ağırlığı giderek azalmasına rağmen Türkiye dünyanın en büyük yedinci tarım ekonomisine sahip ülke olma konumunu korumaktadır." dedi. 

"Yetersiz beslenme ve açlık sorunları yaşayan 858 milyon insan bulunuyor"

Konuşmasında artan dünya nüfusuyla birlikte yetersiz beslenme ve açlık sorunları yaşayan 858 milyon insan bulunduğunu ve her gün yaklaşık 21 bin kişi açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Özcan "Tarım ürünleri üretiminde çevreye dost uygulamalarla güvenilir gıdanın üretilmesi gerekmekte. Son yıllarda artan toprak, su ve hava kirliliğiyle birlikte ortaya çıkan iklim değişiklikleri, tarımsal üretimde sorun oluşturmaya başladı. Bu sorunların aşılabilmesi için değişen şartlara uyum sağlayabilen genetik materyallerin geliştirilmesi ve çevre dostu üretim tekniklerinin kullanılması gerekmektedir." diye konuştu.

"OMÜ Ziraat Fakültesi, eğitimde kalitesini ve marka değerini arttıracak şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir"

Halkımızın sağlıklı beslenmesi ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için alana katkı sunacak elemanların yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Dekan Özcan, bunun nitelikli tarımsal eğitim-öğretimle sağlanabileceğini ifade etti. Ziraat Fakültesini tercih eden öğrencilerin hiçbir zaman önemi bitmeyecek bir mesleği seçtiklerini vurgulayan Dekan Özcan "1976 yılında kurulan ve Türkiye’deki Ziraat Fakülteleri içinde saygın bir yeri olan OMÜ Ziraat Fakültesi, eğitimde kalitesini ve marka değerini arttıracak şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Fakültemiz; ürettiği projeler, araştırmalar ve uluslararası iş birlikleriyle bölgemize, ülkemize ve dünyaya tarımsal alanda bilgi ve gelişmeleri sunmaya devam etmektedir" diyerek konuşmasını tamamladı.

"Mesleğimiz insanlığın geleceği açısından büyük bir öneme sahip"

Ziraat Fakültesi öğrencileri adına konuşan Bitki Koruma Bölümü öğrencisi Neriman Keyvan da "Her geçen gün artan dünya nüfusuna paralel olarak gıda ihtiyacı artış göstermektedir. Artan bu gıda ihtiyacının karşılanmasında temel görev ziraat mühendislerine düşüyor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde tarım ürünlerinin, gıdanın ve beslenmenin önemi daha iyi anlaşılmıştır. Mesleğimizin, insanlığın geleceği açısından büyük bir öneme sahip olduğunu bilerek en iyisini yapmayı ve ülkemize yararlı birer ziraat mühendisleri olmayı hedefledik." dedi.

Ziraat Fakültesi ürünleri sergilendi

Etkinlikte AKM fuaye alanında Ziraat Fakültesi bünyesinde yetiştirilen kenevir, süt ürünleri, yumurta, bitkilerden elde edilen sabun gibi birçok zirai ve hayvansal ürün ile tarımsal aletler sergilendi. Öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören stantları Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da ziyaret ederek ilgililerden bilgi aldı. Sergilen ürünler; Ziraat Fakültesinin, OMÜ'nün merkez Kurupelit Yerleşkesi'nde bulunan halka açık kantinlerinden satın alınabiliyor.

X
Secure Login

This login is SSL protected