MENU

OMÜ Yabancı Uyruklu Öğrenci Sayısında Türkiye Beşincisi Oldu
24 Şubat 2022, Perşembe - 22:40
Güncelleme: 24 Mart 2022, Perşembe - 12:15
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nun 2021 verileri açıklandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), açıklanan sonuçlara göre Türkiye’de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında en çok yabancı uyruklu öğrenci alan üniversiteler arasına girdi.

OMÜ, yabancı uyruklu öğrenci sayısını 2021’de 4 bin 635’e çıkararak bu alanda Türkiye beşincisi oldu. Listede Anadolu Üniversitesi 8 bin 883 öğrenciyle birinci, İstanbul Üniversitesi 8 bin 115 öğrenciyle ikinci, Karabük Üniversitesi 8 bin 84 öğrenciyle üçüncü ve Uludağ Üniversitesi 5 bin 417 öğrenciyle dördüncü sırada gösterildi.

“Uluslararasılaşmaya büyük bir önem veriyoruz”

Açıklanan YÖK raporu hakkında değerlendirmede bulunan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, dünyanın yaklaşık 120 ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapan OMÜ’nün uluslararasılaşmaya büyük bir önem verdiğini belirtti. Rektör Ünal “Türkiye'de uluslararasılaşma hedeflerine en fazla katkı veren beşinci üniversite olma başarısı gösterdik. Özellikle son dönemlerde uluslararasılaşma, yükseköğretim sistemlerinin öncelikli hedeflerinden birisi hâline geldi. Uluslararası öğrenci sayısının artması temel amaç olmakla beraber farklı ülkelerden gelen nitelikli öğretim elemanları da yükseköğretim sistemine olumlu katkılar sağlayacak. Ayrıca öğrenciler ve öğretim elemanlarının uluslararası hareketliliğine de bu kapsamda desteği daha da artıracağız.” ifadelerini kullandı.

“Temel hedefimiz; Üniversitemizi daha üst sıralara taşımak”

Toplamda 51 bin 132 öğrenci ve 2 bin 576 akademisyene sahip olan OMÜ’de yaklaşık 2 yıllık süreçte mevcut şartları daha da iyileştirmek ve Üniversitenin lehine çevirmek, dolayısıyla üst seviyeye çıkarmak için uğraş verdiklerini ifade eden Rektör Ünal “OMÜ; özellikle patent miktarında, akredite olan eğitim programı sayılarında, yayın kalitesinde, ulusal ve uluslararası fonlara sunulan araştırma projeleri sayılarında, araştırma geliştirmeye (AR-GE) yönelik harcama kalemlerinde, yürütülen sosyal sorumluluk projeleri sayılarında ve toplumsal fayda ve katkıya dönük projelerde yükselişe geçti. Tüm bunlar ilerleyen süreçte net şekilde gözükecek. Üniversitemizi daha üst sıralara taşımak için bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YÖK Başkanlığının paylaştığı raporda; 2019 - 2020 eğitim-öğretim yılında aktif olarak faaliyette bulunan 193 üniversitenin “Eğitim ve Öğretim",“Araştırma Geliştirme, Proje ve Yayın", “Uluslararasılaşma" ve “Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk" kategorilerindeki verileri analiz edilirken bu veriler, 4 ana kategori ve 45 alt gösterge doğrultusunda raporlaştırıldı.

Raporun tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/universite-izleme-ve-degerlendirme-genel-raporu-2021.aspx

X
Secure Login

This login is SSL protected