MENU

OMÜ-TÜRKÇE’de Mezuniyet Heyecanı
07 Haziran 2024, Cuma - 13:24
Güncelleme: 10 Haziran 2024, Pazartesi - 09:40
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (OMÜ-TÜRKÇE) Türkçe öğrenen uluslararası öğrenciler mezuniyetlerini kutladı.

OMÜ-TÜRKÇE’den yaklaşık 450 uluslararası öğrenci mezun oldu

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKM) “Türkçe Şöleni ve Mezuniyet Töreni” adıyla organize edilen etkinlikte, farklı ülkelere mensup yaklaşık 450 uluslararası öğrenci, Türk öğrencilerin eşliğinde icra ettikleri renkli ve eğlenceli gösterilerle mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.

Programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, İnsan ve Toplum Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Vedat Keleş, OMÜ-TÜRKÇE Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ahmet Çakır, akademisyenler ile çok sayıda yerli ve uluslararası öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Murat Terzi: “Yıllar içerisinde Türk dilinin ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunan bir üniversite olacağız"

Açılış konuşmalarıyla başlayan programda ilk olarak söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, her gidilen ülkede kendini Türkçe ifade edebiliyor olmanın mutluluk verici bir duygu olduğunu belirterek “OMÜ olarak 11 yılı aşkın süredir Türkçeyi en iyi şekilde öğreterek uluslararası öğrencilerimizi mezun ediyoruz. Dilimizin böyle yaygınlaşması ve dünyanın her yerinde temsilcimizin olması ayrı bir mutluluk kaynağı. Türkiye'ye gelen tüm öğrenciler ve burada yaşayanlar yıllar içerisinde örf, âdet, gelenek ve göreneklerimizi de öğrenerek bizleri temsil ediyor. Tarihimizin getirdiği misyonu son 11 yıldır çok daha iyi bir akademik platformla pekiştirmiş durumdayız. İnanıyorum ki yıllar içerisinde de çok daha fazla mezun veren, Türk dilinin ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunan bir üniversite olacağız. Ayrıca OMÜ’nün gelecek yıllarında çok daha başarılı bir şekilde dünyayla yarışabilecek bir üniversite pozisyonuna gerek yerli öğrencilerimiz gerekse de uluslararası öğrencilerimiz sayesinde ulaşacağına inanıyorum." dedi.

Prof. Dr. Bekir Şişman: “Kurumumuz, uluslararası öğrencilerini birer kültür elçisi ve Türkiye dostu olarak yetiştirme şiarıyla çaba sarf ediyor”

Ardından OMÜ-TÜRKÇE’nin 13 yıl içerisinde gösterdiği gelişim ve edindiği misyondan bahseden Müdür Prof. Dr. Bekir Şişman da şunları dile getirdi:

“Üniversitemizin uluslararasılaşma vizyonu ve misyonunun bir gereği olarak 2013 yılında kurulan ve bugüne değin büyüyerek gelişen OMÜ-TÜRKÇE, kurulduğu günden bugüne kadar geçen 11 yıl içerisinde yaklaşık 4 bin uluslararası öğrencinin Türkçe öğrendiği bir kurum oldu. Dil öğretimini interaktif (etkileşimli) bir şekilde ve Avrupa Dil Portfolyosu’na uygun biçimde 4 beceri esasına dayalı bir yöntemle sürdüren kurumumuz; dil öğretiminin, o dilin konuşulduğu coğrafyanın kültürünü de tanıyarak eş zamanlı bir biçimde mümkün olabileceğinin bilinciyle öğretim süreci boyunca Türk kültürüne ait pek çok değeri öğrencilerimize tanıtıyor, sevdiriyor ve uluslararası öğrencilerini birer kültür elçisi ve Türkiye dostu olarak yetiştirme şiarıyla çaba sarf ediyor.”

Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu: “Ülkemizin dünyaya açılma çalışmalarına dair verilerde en büyük oranı uluslararası öğrenciler oluşturuyor”

Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu ise OMÜ’nün uluslararası öğrenciler için tasarladığı ve geliştirmeye gayret ettiği bir ekosistemi olduğuna dikkat çekerek “Öncelikle Üniversitemize gelen uluslararası bir öğrenci, burada Türkçe ile tanışıyor ve Türk kültürünün bir parçası olma noktasında kendisine sunulan bu imkândan yararlanıyor. Ülkemizin dünyaya açılma çalışmalarına dair verilerde en büyük oranı uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin, genellikle hayati işlerde çalışmakta olan ve meslek sahibi olmuş Türklerle karşılaşırsınız. Mezun olan uluslararası öğrencilerimizin çok önemli noktalarda istihdam edildiklerini, bakan yardımcısı, genel müdür ve okul müdürü gibi pek çok konumda olduklarını görmekteyiz ve bu durum elbette bizi gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Karagöz ve Hacivat

Açılış konuşmaları sonrasında şölen ekibindeki öğrencilerin Türkçe şiirler okumasıyla başlayan program, tiyatro gösterisi ve canlı performans olarak sergilenen Karagöz ve Hacivat oyunu ile devam etti.

Uluslararası öğrencilerin Türkçe şarkılar ve tekerlemelerle imtihanı

Programda yine öğrencilerin Türkçe icra ettiği şarkılar ve yanıltmaca türünde söyledikleri tekerlemeler keyifli anlar yaşatırken Türkçe kullanımına yönelik skeç de kahkahalarla izlendi.

Başta horon olmak üzere Karadeniz yöresi halk oyunlarından örneklerin de sunulduğu program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected