MENU

OMÜ, Türk Dünyasından Üniversitelerle İş Birliklerine Bir Yenisini Ekledi
02 Ekim 2022, Pazar - 13:23
Güncelleme: 04 Ekim 2022, Salı - 03:17
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Belirlediği stratejiler doğrultusunda uluslararası akademik ağını daha da genişletmeye çalışan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol töreninden önce OMÜ’nün de paydaşı olduğu FISU (International University Sports Federation – Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) Dünya Üniversiteler Dövüş Sporları Kupası (World Cup Combat Sports) vesilesiyle Samsun’da bulunan Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saiddin Azizbaev, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’la bir araya geldi.

Rektörlük makamındaki ziyarette konuk Rektör Azizbaev’e, OMÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Eliöz ile Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Üniversitesi Rektör Danışmanı ve aynı zamanda Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Türkmen de eşlik etti.

Görüşmede Rektör Ünal ve mevkidaşı Azizbaev, iş birliğinin mahiyetine ilişkin fikir ve değerlendirmelerini paylaşırken makam ziyareti sonrasında ise her iki üniversite arasında akademik ve eğitimsel ilişkileri içeren protokolün imza töreni için Senato Salonu’na geçildi.

Rektör Ünal “Protokolün OMÜ’ye ciddi katkı sağlayacağını ümit etmekteyiz”

Törende konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Kırgızistan’ın önemli bir devlet üniversitesi ile iş birliğine gitmekten dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek “Her iki taraf olarak özellikle spor konusunda karşılıklı iş birliği, dayanışma, öğrenci ve akademisyen değişimi ve ortak kültürel etkinliklere dair bu protokolü imzalamayı uygun gördük. Üniversitemizin spordaki başarısının kardeş bir üniversite tarafından paylaşılması ve bu tecrübenin aktarımını amaçlarken, aynı zamanda sporda Kırgızistan’ın en güçlü kurumlarından biri olan Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Üniversitesinin hem donanımı ve potansiyeli hem de tecrübesinin de OMÜ’ye ciddi anlamda katkı sağlayacağını ümit etmekteyiz. 2 kardeş ülke ve üniversite arasındaki iş birliğini önemsedik, dolayısıyla da bu protokole imza atmaktan son derece mutluyuz.” dedi.

Ardından söz alan konuk Rektör Prof. Dr. Saiddin Azizbaev ise Samsun’a ilk kez geldiğini, OMÜ’yü tanımaktan ve Rektör Ünal’la tanışmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Üniversitesinin 1955’te kurulduğuna ve spor gibi spesifik bir alanda eğitim-öğretime devam ettiğine işaret eden Rektör Azizbaev, devamında “Kampüsünüz gerçekten çok güzel. Gösterdiğiniz alakadan ötürü de içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. OMÜ ile hep temasa geçmek istiyorduk. Sporda farklı branşlardaki tecrübelerimizi ve birikimimizi paylaşmamızın gelecekte güzel işlere vesile olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Aynı zamanda üst düzey olimpik bir hakem olan Rektör Azizbaev, FISU’da güreş branşında da başhakemlik yaptı

En üst düzeyde olimpik hakem olan ve aynı zamanda FISU Dünya Üniversiteler Dövüş Sporları Kupası’nda güreş branşında başhakem olarak görev alan Rektör Azizbaev, OMÜ’yü böylesine bir organizasyonda paydaş olmasından dolayı takdir ettiklerini dile getirdi.

Konuşmaların akabinde Rektör Ünal ve mevkidaşı Azizbaev, protokol metnini imzalayarak hayırlı olmasını temenni ettiler.

Protokol töreni, hediye ve plaket takdimi ile tamamlandı.

2 yıl geçerli olacak iş birliği protokolü; 2 üniversite arasında akademik iş birliğini, araştırmacı, öğrenci ve personel değişimini, ortak alanlarda materyal desteğini ve ortak kültürel faaliyetleri kapsıyor.

X
Secure Login

This login is SSL protected