MENU

OMÜ; TÜBİTAK BİDEB’in Destek Programında Zirveyi Zorluyor
22 Mart 2023, Çarşamba - 10:52
Güncelleme: 22 Mart 2023, Çarşamba - 17:44
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ); TÜBİTAK BİDEB tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2022/2 dönemi kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçlarına göre Türkiye’de en çok destek alan 5. üniversite oldu.

OMÜ, ‘Araştırma Üniversitesi’ idealine yakın

Gelişimin öncülüğünü yaparak öğrencilerinin geleceğini kurgulamada girişimci ve yenilikçi ekosistemiyle yol alan OMÜ; TÜBİTAK BİDEB (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı) bünyesindeki söz konusu destek programında Türkiye’nin ilk 5 üniversitesi arasında yer alırken ‘Araştırma Üniversitesi’ idealine bir adım daha yaklaştı.

Eğitim Fakültesi, 25 projeyle başı çekiyor

Örgün eğitim alan lisans öğrencilerinin yanı sıra, ön lisans öğrencilerinin de başvuru yapabildiği TÜBİTAK BİDEB “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı”nda Türkiye'de ilk 5'e giren OMÜ’de Eğitim Fakültesi 25 projeyle en üretken fakülte konumunda bulunuyor. Sağlık Bilimleri Fakültesinin 18 projeyle ikinci, Fen Fakültesinin ise 17 projeyle üçüncü sırada olduğu program kapsamında destek alan diğer fakülte ve meslek yüksekokulları ise şöyle sıralandı:

Mühendislik Fakültesi: 16 proje
Ziraat Fakültesi: 16 proje
Veteriner Fakültesi: 5 proje
Güzel Sanatlar Fakültesi: 4 proje
İlahiyat Fakültesi: 3 proje
Tıp Fakültesi: 3 proje
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2 proje
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: 1 proje
Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi: 1 proje
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: 1 proje
Samsun Meslek Yüksekokulu: 1 proje
Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu: 1 proje

Rektör Ünal: “Her bir akademisyen ve öğrencimize minnettarız”

Fakülte ve meslek yüksekokullarıyla ürettiği farklı disiplinlerdeki toplam 114 proje sayesinde “Araştırma Üniversitesi’ odaklı ivmesini arttıran OMÜ’de Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da ortaya çıkan bu başarı tablosunda emeği olan akademisyen ve öğrencilerin her birine minnettar olduklarını dile getirdi.

Öğrencilerin geleceğini tayin etmede önemli bir rolü olan nitelikli araştırma projelerinin daha da artması temennisinde bulunan Rektör Ünal, projeleri kabul gören bütün akademisyen ve öğrencilere şükranlarını sundu.

TÜBİTAK’ın, üniversite öğrencilerini araştırmaya teşvik eden programı

TÜBİTAK BİDEB 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı”; sağladığı hibeyle üniversitelerde örgün eğitimdeki girişimci lisans ve ön lisans öğrencilerini projeler yoluyla araştırmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

“2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2022/2 dönemi başvuru destek sonuçlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari/icerik-2209-a-universite-ogrencileri-arastirma-projeleri-destekleme-programi

X
Secure Login

This login is SSL protected