MENU

OMÜ Tıp Fakültesi 2023-2024 Döneminde 322 Mezun Verdi
29 Haziran 2024, Cumartesi - 13:04
Güncelleme: 29 Haziran 2024, Cumartesi - 13:04
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nden 2023-2024 Eğitim-Öğretim Döneminde mezun olan 322 öğrenci diploma heyecanı yaşadı.

OMÜ Yaşam Merkezinde düzenlenen mezuniyet törenine; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Davut Güven, öğretim elemanları, mezunların aileleri ve davetliler katıldı.

Rektör Ünal: “OMÜ ailesi olarak en az sizin kadar heyecanlıyız”

Tıp Fakültesinin mezuniyet töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “OMÜ ailesi olarak en az sizin kadar heyecanlıyız. Topluma hizmet edecek yeni mezun arkadaşlarımızı yönlendirmenin heyecanı içerisindeyiz. Eminim ki sizlere emek veren ailelerinizin ve hocalarınızın beklentilerini fazlasıyla karşılayacaksınız. Öncelikle üniversite kadar eski, kurumsallaşmış ve her dönemde OMÜ’nün gelişimine katkı sağlamış bir fakültenin mezunlarısınız. Bundan sonraki hayatınızda bu kimliği taşıyacaksınız. Sizi hekimliğe yönlendiren, her başarınızda yanınızda olan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etmek gerekiyor. Bilginin çok hızlı bir şekilde eskimesi ve teknolojinin ilerlemesi bir takım riskleri beraberinde getiriyor. Kendimizi yenilemezsek ve eğitimimizi hayat boyu eğitime dönüştürmezsek, emin olun çok kısa bir süre sonra geride kalacağız. Sizden ricam, kendinizi sürekli geliştirmenizdir.” şeklinde konuştu.

“Şerefli bir mesleğin mensubusunuz”

Mezun olan öğrencilerin mesleki açıdan her anlamda yanlarında olacağını dile getiren Rektör Ünal, “Hocalarım ve kurumum adına şunu açık bir şekilde ifade etmek istiyorum: Bu zamana kadar size daima destek verdik, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Kendinizi geliştirme sürecini bırakırsanız gerilersiniz. Bu durum da sizin mesleğiniz açısından gördüğüm en büyük tehdit. Sizlerden en büyük beklentimiz, üretilen yeni bilgileri mümkün olduğunca beceri düzeyinde geliştirmeniz. Şerefli bir mesleğin mensubusunuz. Artık toplumun saygı duyduğu bir mesleğin mensubusunuz. Doktorluk hayatınız boyunca yaşanabilecek bütün olumsuzluklara karşı duygularınızı kontrol etmeniz gerekiyor. İletişim becerilerinizi güçlendirmezseniz meslek hayatınızda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Toplumun sağlığı ve mutluluğu sizin bakış açınıza bağlı. Mesleğinizi en iyi şekilde icra edeceğinize inancımız tam. Biz her zaman sizin yanınızdayız,” dedi.

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Çokluk: “Sevgili genç meslektaşlarım bugün sizin gününüz”

Mezun olan öğrencilerin ailelerine sabırlarından ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Cengiz Çokluk, konuşmasına şöyle devam etti:

“1973 yılında kurulan Tıp Fakültemiz, 50 yılda büyük yol kat ederek bugünlere ulaşmıştır. Mezunlarımızın değerli ailelerine bizlere duyduğunuz güven ve çocuklarınıza verdiğiniz destekler için teşekkür ederiz. Sizleri içtenlikle kutluyorum. Altı yıl boyunca bir tıp öğrencisine büyük bir özveriyle destek oldunuz. Onlar bugün mezun oluyorlar, diploma alacaklar, yemin edecekler ve genç bir doktor olarak meslek yaşamlarına başlayacaklar. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır.
Sevgili genç meslektaşlarım, bugün sizin gününüz. Altı yıl boyunca çok çalıştınız ve bu kutlamayı fazlasıyla hak ettiniz. Yaşamınızın bundan sonraki aşamasına geçmeye hazırsınız. Sizlere güvenim tamdır. OMÜ Tıp Fakültesini kuranlar; sizlerin yaşadığı topluma duyarlı, bilginin ve analitik düşüncenin önemini kavramış, merak eden, araştıran, teknolojiyi tanı ve tedavide kullanabilen, hastasını daima önceliklerin önüne koyan, merhametli, diğer sağlık personellerine saygılı, etik değerleri ve takım çalışmasını özümsemiş aydın hekimler olarak yetişmenizi hedefler. Kutsal hekimlik mesleğini bu bilinç ve inançla elinizden gelen en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyoruz. Sizlerin “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller olarak ülkemizi daha ileriye taşıyacağınıza inanıyoruz.”

“Biz hekimlik için hazırız”

OMÜ Tıp Fakültesi İngilizce dönem birincisi Yiğit Mustafa Şahinoğlu, “Bu mutlu günümüzde dönem arkadaşlarım adına bu konuşmayı yapmaktan onur duyuyorum. Çok heyecanlıyım çünkü Atatürk'ün "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz" sözündeki hekim olmanın gururunu yaşıyorum. Hepimizin hayalini kurduğu ve uzun bir eğitim sürecinin ardından ulaştığı bu anı paylaşmak büyük bir mutluluk kaynağıdır. Bugün burada bizimle birlikte olan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler, 2024 mezun hekimleri olarak, hastamızla aramıza hiçbir şeyin girmesine izin vermeyeceğiz. Hastalarımızın dil, din, ırk, cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğramasına göz yummayacağız. Hastalarımızın sağlığı ve esenliği için özenle elimizden geleni yapacağız. Biz hekimlik için hazırız.” ifadelerini kullandı.

“Eğitim hayatımızda eğlenceli ve bir o kadar zorlu bir süreç yaşadık”

OMÜ Tıp Fakültesi Türkçe dönem birincisi Reha Koç ise, “Altı yıllık tıp fakültesi eğitiminin bugün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Emeği geçen her bir hocamıza teşekkür ederim. Bu zaman zarfında birlikte olmaktan gurur duyduğum dönem arkadaşlarımla eğitim hayatımızda eğlenceli ve bir o kadar zorlu bir süreç yaşadık. Arkamızda fakültemizin tarihi, kulaklarımızda hocalarımızın sözleriyle artık yola çıkıyoruz. Bugün başladığımız bu yolda, önder olarak gördüğümüz, kendisini Türk milletinin bağımsızlığına adayan, kendisini Türk hekimlerine emanet eden ve Türk gencinin olması gerektiği yerin her daim ufkun ötesi olduğunu hedef olarak gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Konuşmalarının ardından, OMÜ Tıp Fakültesi Türkçe dönem birincisi Reha Koç ve İngilizce dönem birincisi Yiğit Mustafa Şahinoğlu, fakültenin kütüğüne isimlerini çaktılar.

Daha sonra mezun öğrenciler hep birlikte doktorluk yemini etti. Yeminin ardından öğrenciler, keplerini fırlatarak mezuniyeti kutladılar.

Akademisyenler, mezun öğrencilere başarı belgelerini verdikten sonra tören kep atımı ile sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected