MENU

OMÜ Hemşirelik Bölümü Birinci Sınıf Öğrencileri Üniformalarını Giydi
20 Mayıs 2023, Cumartesi - 12:02
Güncelleme: 20 Mayıs 2023, Cumartesi - 12:05
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı tarafından düzenlenen 3’üncü Üniforma Giyme Töreni gerçekleşti.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 3’üncü Üniforma Giyme Törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Afitap Özdelikara, Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şenay Arlı, Hemşirelik Bölümü öğretim elemanları, OMU SUVAM Hemşirelik Hizmetleri Müdür Yardımcısı Emine Solak, OMU SUVAM sorumlu ve klinisyen hemşireleri ile ASKON Samsun Şube Başkanı Ahmet Alp Doğru, bölüm öğrencileri ve öğrencilerin aileleri katılım gösterdi.

“Hemşirelik, güvendir”

Hemşireliğin bir güven göstergesi olduğuna değinen Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, “Hemşireler sağlık ekibinin önemli bir üyesidir. Sağlık ekibi içerisinde hemşireler üniformaları ile tanınır. Sağlık bakım süreci içerisinde bireyler için hemşireler güvenli ortam ve ulaşılabilirliği temsil etmektedir. Bugün üniformalarını giymiş olan Hemşirelik Bölümü öğrencilerimizi kutluyor, mesleki yaşantılarında başarılar diliyorum.” şeklinde ifade etti.

“Hemşirelik mesleğinin ilk adımı bu üniformayı giymektir”

Hemşireliğin insan hayatına dokunan bir meslek olduğunu vurgulayan Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Afitap Özdelikara, “Bugün önemli bir gün, birazdan hemşirelik öğrencilerimizin mesleğe adım atmalarının ilk simgesi olan üniforma giyme heyecanına tanık olacağız. Üniforma bir aidiyet ve kimlik göstergesidir. Hemşirelik üniformasını ise, bakımın, hastaya karşı merhametin, dürüstlüğün ve güvenin gizli bir sözleşmesidir. Bugünden itibaren gururla taşıyacağınız bu üniforma bir mesleği temsil etmenin çok ötesinde, sizler için eşsiz bir yol haritasıdır. Sadece başarı ve sonuç odaklı değil; aynı zamanda insan ve değer odaklı, önemseyen, sorgulayan hemşireler olmanızı bekliyoruz. İnsanların hayatlarına sunacağınız sağlık ve mutluluğun, öncelikle sizlerin yaşamlarında bulunmasını, mesleğinde yetkin, bildiklerini etik sınırlarda uygulayan, öğreten ve öğrenen hemşireler olmanızı ve bu üniformayı bugün nasıl gururla ve lekesiz taşıyorsanız meslek hayatınız boyunca öyle taşımanızı temenni ediyorum.” dedi.

“Bugün giyilen üniforma hemşirelik mesleğini temsil ediyor”

Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç. Dr Şenay Arlı’nın konuşması ile devam eden programda Sayın Arlı, “Üniforma, onu giyen kişilerin özel bir grubun üyesi olduklarını gösteren bir semboldür. Ayrıca, Üniformanın sembolik anlamı aslında o gruba üye olan bir bireyin belirli normlara uyduğunu ve bu gruba ait temel beceri ve değerlere hâkim olduğunu göstermektedir. Hemşirelik mesleği açısından üniforma, hemşirelerin merhametli olduklarına ve bir başkasının bakımı için gerekli bilgiyi kendilerinde bulundurduklarına dair sözsüz özel bir anlam ifade etmektedir.  Bugün giydiğiniz hemşire üniforması ile aynı zamanda hemşirelik mesleğini de temsil etmektesiniz. Bu nedenle hemşire üniforması giymeniz kadar onu nasıl taşıdığınız da önemlidir. Öğrencilerimizin bugün giymiş oldukları hemşire üniformalarını layıkıyla taşıyacaklarına inanıyorum. Üniformalarının kendilerine ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“Hemşirelik, bilim ve sanattan oluşan kadim bir disiplindir"

Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seval Ağaçdiken Alkan ise şunlara değindi,  “Hemşirelik disiplini emek ve değerle yoğrulmuş, bilimsel, insancıl ve bütüncül bakımı üstlenmiş bilim ve sanattan oluşan kadim bir disiplindir. Her birimiz bu kadim disiplinin topluma yansıyan yüzleriyiz. Bakım verdiğimiz her ortamda toplum bizleri üniformalarımız ile tanır. Bu nedenle üniformalarımız birer iş kıyafeti olmaktan öte bizler için temsil ettiğimiz mesleki topluluğun değerli ve önemli bir sembolüdür. Yoğun çalışma ile geçen yaklaşık bir yıllık süreç sonunda Hemşirelik 1. Sınıf öğrencileri üniformalarını giydi. Öğrencilerimizin mesleğe başlangıç ve üniforma giyme heyecanını paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kırmızı karanfil: ‘iyi dilek, içten bağ, aidiyet ve hoş geldin’ demektir”

Açılış Konferansında hemşirelik üniformasının anlamını ve mesleki profesyonelliğin önemini işaret eden Hemşirelik Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Özen Kulakaç, “İlk hemşire üniformasının Nightingale tarafından Kırım Savaşı’nda daha etkin bakım sunulması amacıyla kullanılmıştır. Çağdaş hemşireliği tanımlamaya devam eden üniformanın tarihini ve zaman içinde değişimini anlamak, anlamlandırmak gerekiyor. Üniforma, ontolojik yani varoluşsal bir anlama sahip olduğu kadar, aynı zamanda sosyal, teknolojik değişimlere de bir yanıttır. Üniforma giymenin bakım sürecinde hemşirelerin karşılaşabileceği birçok engeli kaldırmasına karşın, hemşirelere verdiği mesleki sorumlulukları da vardır. 1. Sınıf öğrencilerine takdim edilen kırmızı karanfil ise: iyi dilek, içten bir bağ, aidiyet ve hoş geldiniz mesajlarını içeren bir semboldür.” vurgusunda bulundu.

Etkinliğin devamında, OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile oluşturulan “Geçmişten Günümüze Hemşire Kıyafetleri” adlı video gösterimi yapıldı.

140 birinci sınıf öğrencisi, modern Hemşireliğin dünyadaki ve ülkemizdeki öncüleri olan Florence Nightingale ve Safiye Hüseyin Elbi’den mesleğe başlangıç ışığını almak üzere sahneye çıktı.

2023 yılı Üniforma Giyme Töreni, karanfil takdiminin ardından, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected