MENU

OMÜ ÇEVSAM; TBD’nin İnsan ve Teknoloji Etkinlikleri’nde

27 Nisan 2021, Salı - 22:06

HABER: OMÜ ÇEVSAM

Paylaş

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından ikincisi düzenlenen “İnsan ve Teknoloji Etkinlikleri” adlı organizasyon serisine, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVSAM) de iştirak etti.

Çevrim içi (on-line) formattaki etkinliklerde “Dijitalleşen Dünya’da İnsan Odağında Çevre ve Doğal Kaynaklarımız’’ başlıklı çalıştay ile panele de yer verildi.

Akıllı atık yönetimi, kaynak verimliliği, sıfır atık ve geri dönüşüm gibi konuların ele alındığı çalıştay, OMÜ ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Yüksel Ardalı moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

İçerik zenginliğiyle dikkat çeken çalıştayda ufuk turu

Oldukça kapsamlı, eğitici ve bilgilendirici niteliklere sahip çalıştayda ufuk turuna çıkılırken sorunlara dair çözüm önerileri dile getirildi. Çalıştayda bu çerçevede; akıllı şehirler ve atık yönetimi, sıfır atık, atık su emisyonunda dijital yaşam, tüketim toplumunda dijital dönüşüm ile sorumlu tüketici davranışını teşvik eden dijital uygulamalar, endüstride kaynak verimliliği ve döngüsel ekonomi yaklaşımı, geri dönüşüm alternatifleri, atık yönetiminde yasal çerçeve açısından dijital dönüşümün önemi, çevre standartlarının etkili bir şekilde uygulanması ve yürütülmesi, çevre politikası ve teknolojik yenilikler ile elektronik atıklar ve güvenli veri imhası konu başlıkları katılımcılarca irdelenip değerlendirildi.

ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Ardalı çalıştay çıktılarını paylaştı

Öğleden sonra gerçekleştirilen panelde ise ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Ardalı, çalıştay çıktılarını katılımcılarla paylaştı. Panelde; TBD Merkez İcra Kurulu Başkanı ve VERİSİS Genel Müdürü Dr. Aydın Kolat, TBD Merkez İcra Kurulu Üyesi Gökhan Erzurumluoğlu, OMÜ ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Yüksel Ardalı, TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim elemanı Dr. Kürşad Tosun, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Genel Sekreteri Mete İmer, Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneğinden Ali Tigrel ile Bilgi Güvenliği Derneğinden Ahmet Hamdi Atalay panelist olarak yer aldı.

Prof. Dr. Ardalı “Çevre dostu büyümeyi sağlamak için yenilik ve yatırımlara ihtiyaç var”

Panelde yaptığı konuşmada dijitalleşmenin; kendiliğinden kaynak, enerji veya diğer çevresel faydalar sağlayacağının varsayılamaz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yüksel Ardalı “Etkileri ve tepkileri doğru bir şekilde anlamak ve sağlam sonuçlar elde etmek için bütünsel-entegre bir yaklaşım gerekiyor. Dijital dönüşüm, olumsuz çevresel etkileri azaltacak şekilde düzenlenmediği müddetçe sürdürülebilir olamayacağı ortadadır. Çevre dostu büyümeyi sağlamak için sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek ve yeni ekonomik fırsatları arttıracak yenilikler ile yatırımlara ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Siyasetçiler ve şirketler, teknolojik fırsatları sürdürülebilir kalkınma için kullanılabilir hâle getirme görevini üstlenmek zorunda”

Dijitalleşmenin kendiliğinden çevresel bozulmayı azaltacak ve sosyal birlikteliği destekleyecek bir ilerleme yaratacağına dikkat çeken Ardalı, siyasetçiler ve şirketlerin, önümüzdeki yıllarda teknolojik fırsatları sürdürülebilir kalkınma için kullanılabilir hâle getirme görevini üstlenmek zorunda olduğunun altını çizdi.

“Kaynak verimliliği için kapsamlı bir çerçeve gerekli”

Dijital teknolojilerin, çevresel yönetişimin iyileştirilmesi için kullanılabilecek çok çeşitli araçları kapsadığına işaret eden Ardalı, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kaynak verimliliğini arttırmak ve kaynak tüketiminin mutlak düzeylerini azaltmak için kapsamlı bir çerçeve gerekli. Bu bağlamda kaynak verimliliği için sayısal hedeflerin benimsenmesi ve gelecekteki Avrupa Birliği sürdürülebilirlik stratejisinde mutlak kaynak tüketimi veya daha fazla kaynak verimliliğini teşvik eden ekonomik araçların getirilmesi seçenekler arasında yer alıyor.”

Çalıştaya; Mehmet Ali İnceefe, İlker Tabak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Ahmet Yıldız ve Büşra Şeyma Yılmaz, OMÜ Mimarlık Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Müderrisoğlu, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi İsmail İşeri, Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Sinem Kaya, Evreka Şirketinden Ömer Kavlakoğlu, Fazla Gıda firmasından Ulaş Kayır, Atık Nakit firmasından Furkan Esad Koroğlu, OMÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Bilge Aydın Er, Çevre Yüksek Mühendisi Özge Köksal ve Ayşim Coşar katıldı.

Son Güncelleme: 28 Nisan 2021, Çarşamba - 15:40

Etiket(ler): 
X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz