MENU

GSF Öğrenci-Mezun Buluşmalarında Alanında Başarılı İsimleri Konuk Etti
04 Ocak 2021, Pazartesi - 10:18
A+ A-
Dinlemek için tıklayınızDinle
Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) geleneksel hâle gelen mezun buluşmaları, pandemi sürecinde çevrim içi (on-line) olarak devam ediyor. Çevrim içi buluşmalarda OMÜ mezunları, tecrübelerini öğrencilerle paylaşıp başarı basamaklarını öğrencilere aktarıyor.

OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF); 2020 - 2021 eğitim-öğretim dönemi "Online Öğrenci-Mezun Buluşmaları" ile “Yansı”, Kültür, Bilim ve Sanat Söyleşileri kapsamında Google Meet uygulaması üzerinden 2 söyleşi gerçekleştirdi.

“Öğrenciler için basit görünen işler bu alandaki çalışmaların temelini oluşturuyor”

İlk olarak GSF Seramik ve Cam Bölümü mezunu olan ve Ordu Büyükşehir Belediyesinde Cam Eğitmeni olarak görev yapan Yasemin Kurt, Seramik ve Cam Bölümü öğrencilerine yönelik “Seramik ve Cam Bölümü Mezunları Kariyer Buluşmaları” konulu çevrim içi söyleşiye konuk oldu.

OMÜ mezunu Yasemin Kurt, söyleşisinde öğrencilere “Seramik ve Cam Bölümü Mezunları Kariyer Buluşmaları” konusunda ayrıntılı bilgiler verdi ve öğrencilerle öğretim elemanlarının sorularını yanıtladı.

Kurt, öğrencilik sürecinde Bölümün ilk öğrencilerinden biri olması dolayısıyla sahadaki dezavantaj ve avantajlarını anlatırken kendini geliştirmek için okuldaki eğitim sürecinin yanında bireysel çabalarından söz etti. Staj konusunda kendini bir alanda geliştirmekten ziyade eksik olduğu alanları tamamlamak adına tercih yaptığını vurgulayan Kurt, mezuniyetinden sonra yüksek lisans yapmak amacıyla herhangi bir işe girmeyi tercih etmediğini belirtti.

Öğrenciler için basit ve gereksiz gibi görünen işlerin, bu alandaki çalışmaların temelini oluşturduğunu sözlerine ekleyen Kurt, hiçbir işin zor veya imkânsız olmadığına, sadece zaman aldığına işaret ederek öğrencilere bu yüzden asla pes etmemelerini tavsiye etti.

Kurt, söyleşisinde ayrıca, Ordu Büyükşehir Belediyesi Cam Atölyesi'nde işe başlama süreci, atölye imkânları ve eğitim koşullarından bahsetti. OMÜ’den sonra Ordu Büyükşehir Belediyesinin de cam alanında cesur ve güçlü adımlar attığına dikkat çeken Kurt, bu adımların detayları, süreci, kapsamı ve niteliğini de öğrencilerle paylaştı.

Kemal Aydın, lisans eğitimi ve mezuniyet süreciyle ilgili telkinlerde bulundu

İkinci söyleşide ise OMÜ GSF Resim Bölümü mezunu olan ve şimdi aynı bölümde araştırma görevlisi olarak görev yapan Kemal Aydın, Resim Bölümü öğrencileriyle çevrim içi söyleşide buluştu. Söyleşisinde öğrencilere resim alanıyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Kemal Aydın, öğrenciler ve öğretim elemanlarının yönelttiği soruları yanıtladı.

"İlgi duyduğunuz ve keyif aldığınız alanlara yönelin"

Kemal Aydın, lisans eğitimi sürecinde ve mezuniyet aşamasında edindiği tecrübeleri paylaşarak öğrencilere tavsiye ve telkinlerde bulundu. Öncelikle küçük yaşlardan itibaren resim alanına olan ilgisinden bahseden Aydın, öğrencilere ilgi duydukları ve üretirken keyif aldıkları alanlara yönelmelerinin başarıya giden ilk adım olduğunu aktardı.

Lisans eğitimi süresince gerçekleştirdiği disiplinler arası kreatif projelere ilişkin detaylar aktaran Aydın, farklı üretim biçimleri ile çalışmaların geliştirdiği gelecekçi bakış açıları ve yaklaşımların akademik hayatına sağladığı katkıları bireysel çalışmalarla örneklendirdi.

"Lisans dönemindeki kuramsal altyapım ve yeni materyal arayışlarım, üretimlerime yön verdi"

Eğitim hayatında kazandığı kuramsal altyapı ile yeni materyal arayışlarının üretimlerine yön verdiğini, bu süreçte Fakültenin öğretim elemanlarının özveri ve katkıları sayesinde karşılaştığı güçlüklerin üstesinden geldiğini belirten Aydın, öğrencilere ödevleri bireysel kazanımlar olarak görüp, ilgi alanlarıyla ilişki kurarak hazırlamalarını önerdi. Aydın, bu noktada ödevlerle sınırlı kalmadan sürekli olarak üretmenin ve yeni alanlar deneyimlemenin sağlayabileceği avantajlara dikkat çekti.

Resim Bölümünde tamamladığı lisans eğitiminin yanında Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde çift ana dal programında eğitimine devam eden Aydın, OMÜ'nün yan dal ve çift ana dal programlarına ilişkin teknik detaylardan ve bu programlarla hedeflenen kazanımlardan söz ederek bu kazanımların kendi kariyerindeki yansımalarını dile getirdi.

Kariyer gelişiminin, henüz lisans aşamasında başladığına dikkat çeken Aydın, öğrencilerin mezuniyet öncesinde de ekonomik kazanç sağlayabileceği kurumsal duvar resmi projeleri, kitap, oyun vb. görsel kültür ürünlerinin resimlendirilmesi, bireysel siparişler gibi çalışmalarla ilgili detaylar paylaştı.

Aydın, mezuniyet sonrasında ise formasyon ve oryantasyon belgeleri ile devlet kurumlarında öğretmen olarak görev yapmanın bir alternatif teşkil ettiğini söylerken kendi deneyimleri ile birlikte akademik kariyer hedefinin ilk adımı olan araştırma görevlisi pozisyonu için belirlenen koşulları, üniversiteler özelinde aranan şartları ve iş tanımını aktardı.

Kemal Aydın, sunumunun sonraki bölümlerinde mesleki başarıyı yakalamak için kişisel ilgi alanlarına yönelerek net bir hedef doğrultusunda hata yapmaktan korkmadan ilerlemenin önemine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Ocak 2021, Salı - 11:04
X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz