MENU

Görünmeyen Düşman: Radyasyon
28 Eylül 2019, Cumartesi - 19:13
Güncelleme: 13 Ocak 2020, Pazartesi - 17:27
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Türk Radyoloji Derneği (TRD) Samsun Şubesi, ‘Tanısal Görüntülemede Radyasyon Güvenliği’ sempozyumu düzenledi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Ceyhan Bilgici’nin başkanlık ettiği sempozyum, Atakum Grand Amisos Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya, çevre üniversite ve illerden dernek temsilcileri, öğretim elemanları ve sağlık çalışanları katıldı.

Toplantıda; tanısal görüntülemede radyasyon güvenliği, radyasyondan korunma, doz alma stratejileri ve kişisel olarak en yüksek dozların alınabileceği floroskopik incelemeler ile çok yaygın kullanıma ulaşan dijital radyografi teknolojileri ele alındı.

“Hastalar, maruz kaldığı radyasyonun kendisini kanser yapmasından korkuyor”

Toplantı öncesinde, toplumumuzun radyasyon konusunda aydınlatılması gerektiğinin altını çizen Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Meltem Ceyhan Bilgici “Bu etkinliği, bizim için anlamlı bir tarih olan 19 Mayıs 1919’un 100. yılında düzenlemekten dolayı çok mutluyuz. Bu sempozyumda, tanısal radyolojik incelemelerde alınan radyasyon dozlarından ve bu radyasyonun olası tehlikelerinden, risklerinden ve bu yönde alınması gereken önlemlerden bahsedeceğiz. Hem hastaların hem de çalışanların bu radyasyondan nasıl korunması gerektiğini detaylandıracağız. Bu konu hem dünyada hem de Türkiye’de gündemde. Hastalar, radyasyon içeren bir tetkik yaptırdıklarında, maruz kaldıkları radyasyonun kendilerini kanser yapmasından korkuyor.  İnsanlar, sağlığı için gerekli olduğu hâlde korku ya da toplumumuzda oluşan bilgi kirliliğinden dolayı bu tetkikleri yaptırmıyor. Biz de bugün bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele alarak kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

“Radyasyon, bizler için görünmeyen bir düşman”

Radyasyon tetkiklerinin kontrollü bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulayan TDR Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tamer Kaya da “Radyasyon, bizler için görünmeyen bir düşman. Dost ya da düşman olduğunu ayırt edebilmemiz için bilime ihtiyacımız var. Radyasyon, elle tutulur, gözle görülür bir şey olmadığı için bu konuyu sadece bilimsel metodoloji ile algılamamız ve ortaya koymamız gerekmektedir. Bu bilgileri de hastalarımızla paylaşmalıyız. Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi, radyolojik tetkiklerin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasıdır. Bu durum hem ihtiyacı olanların yeterince tetkik yaptıramamalarına hem de hekimlerin çok kısa sürede tetkikleri sonuçlandırmak zorunda kalmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

“Radyasyon geniş bir kullanım alanına sahip”

Radyasyonun, doğru metotlarla uygulandığında sağladığı faydalarına değinen TDR Samsun Şubesi Başkanı Prof. Dr. Çetin Çelenk ise “TRD Samsun Şubesi olarak biz, ülkemizde ve dünyada olan yenilikleri ve gelişmeleri meslektaşlarımıza aktarmaya gayret ediyoruz. Radyasyon bir enerji türü ve tabiri caizse radyasyon, âdeta ateşle oynamaktır. Ancak kurallarını bilip doğru bir şekilde uygulanırsa, bu ateş bizlere fayda sağlar. Radyasyon, birçok yeni teknolojiyle birlikte geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bugün bu konuda çok sayıda eser ve çalışma ortaya koyan hocalarımız, bilgilerini ve tecrübelerini bizimle paylaşacaklar. Katılım gösteren herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

 

X
Secure Login

This login is SSL protected