MENU

Geleceğin Öğretmenleri Mezuniyet Sevinci Yaşadı
04 Temmuz 2023, Salı - 16:44
Güncelleme: 05 Temmuz 2023, Çarşamba - 11:29
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 800’e yakın genç öğretmen adayı mezunlar, geleceğe uğurlandı.

Öğrenci Yaşam Merkezi'nde gerçekleşen törene; Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Çalışıcı, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Yaman, Dr. Öğr. Üyesi Murat Vural, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, fakülte dekanları, öğretim elemanları ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende mezun öğrencilerin heyecanı yüzlerine yansırken, aileleri ve yakınları da onları bu özel anlarında yalnız bırakmadı. OKTAM Kadınlar Korosu ise davetlilere unutulmaz bir konser verdi.

“Unutmayınız kamuya atananlar hatta KPSS’de derece yapanlar uzaklarda değil sizlerden biri”

Törenin açılışında genç öğretmen adaylarına seslenen Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Çalışıcı, “Eğitim hayatınızdaki, en önemli dönüm noktalarından birini, başarıyla tamamladınız. Artık bir öğretmen oldunuz. Her birinizi yürekten kutluyorum. Bir öğretmen olarak, önünüzde seçebileceğiniz iki temel yol var, biri akademisyen olmak, diğeri ise öğretmen olmak. Seçiminiz öğretmen olmak ise, seçebileceğiniz iki yol var: biri kamuda öğretmen olmak, diğeri ise özel öğretim kurumlarında öğretmen olmak. Bu noktada seçiminiz hangisi olursa olsun, seçebileceğiniz tek bir yol var, oda çok çalışmak. Tavsiyemiz bu yıl olmaz ise, önümüzdeki yıl, öncelikle kamuda atanmak için elinizden geleni yapmanızdır. Peki, elinizden geleni yapmanın ölçüsü nedir? Yılın sonunda “ben bir sonraki yıla da kalsam, ancak bunu yapabilirim” cümlesini kurabiliyorsanız üstünüze düşeni yaptınız demektir. Ekonomik olarak ihtiyacınız yoksa, hazırlandığınız yıl lütfen ne ücretli öğretmenlik ne de dershane öğretmenliği düşünmeyin ve tüm enerjinizi sınava harcayınız. Unutmayınız kamuya atananlar hatta KPSS’de derece yapanlar uzaklarda değil sizlerden biri.” dedi.

Dekanı Prof. Dr. Hamza Çalışıcı, konuşmasına şöyle noktaladı:

“40 yıllık serüvene sahip olan fakültemiz 8 bölüm ve 15 programla hizmet veriyor. Köklü fakültemizden başarılı birer öğretmen olacağınıza duyduğumuz inanç ile her birinizi tekrar tebrik ediyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Allaha emanet olun.”

“Eğitim Fakültesi mezunu olma ayrıcalığını ve onurunu yaşıyoruz”

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı fakülte birincisi Özel Eğitim Programı mezunu Büşra Pekince mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmada tüm arkadaşlarıyla sevincini ve duygularını paylaştı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin 48’inci yılında Eğitim Fakültesi mezunu olma ayrıcalığını ve onurunu yaşadığını belirten Pekince, “Bizleri "muasır medeniyet hedefi” doğrultusunda hem milli ve manevi hem de evrensel değerleri benimseterek yetiştirmeye gayret ettiniz. Bizleri hayata ve öğretmenliğe hazırlamaya, yolumuzun aydınlık ışığı olmaya çalıştınız. Bizler de sadece bilgiyi, bilimi değil, medeni bir insan olmanın gereklerini de sizlerden öğrenmeye çalıştık. Çabalarımızın boşa çıkmadığını ve bugünden sonra aynı zamanda bir meslektaş olarak sizlerle birlikte yürümeye özen göstereceğimizi ifade ederek, sizlere arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğretmenlik onurunu asla çiğnetmeyecek, o kutsal bayrağı elimizden hiç düşürmeyeceğiz”

Konuşmasında mezun arkadaşlarının duygu ve düşüncelerini de paylaşan Pekince konuşmasını şöyle tamamladı:

“Uzun süren eğitim hayatımızın sonuna geldik. Buradan hepimiz, bir meslek sahibi olarak ayrılıyoruz. Bugün mezuniyet günü, bugün bir dönemecin alındığı gün, bugün bayrak yarışının bize aktarıldığı gün. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak burada bütün misafirlerimizin, tarihin ve milletimizin huzurunda sizler adına ve sizlerle birlikte söz veriyorum. Öğretmenlik onurunu asla çiğnetmeyecek, o kutsal bayrağı elimizden hiç düşürmeyeceğiz.”

Dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve ödüllerinin verilmesiyle devam eden mezuniyet töreninde; diğer genç öğretmen adaylarına da başarı belgeleri akademisyenler tarafından sunuldu.

Törende öğretmenlik yemini ile mesleğe olan bağlılıklarını dile getiren Eğitim Fakültesi mezunları keplerini gökyüzüne fırlatarak bu özel günlerinin tadını çıkardılar.

X
Secure Login

This login is SSL protected