MENU

Eğitilecek Arama Kurtarma Köpeklerinin Seçimleri Yapıldı
13 Ağustos 2022, Cumartesi - 02:42
Güncelleme: 13 Ağustos 2022, Cumartesi - 02:49
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arasında imzalanan protokol kapsamında yetiştirilmek üzere eğitilecek arama kurtarma köpeklerinin seçimleri yapıldı.

Kurupelit Kampüsünde yer alan AFAD Eğitim Alanında gerçekleşen etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, AFAD Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yener Aksoy, OMÜ Arama Kurtarma Takımı Eğitmeni ve Öğretim Görevlisi Elif Cilavdaroğlu, OMÜ Arama Kurtarma Takımı Köpek Eğitmeni Yıldıray Ortahisar ile OMÜ Arama Kurtarma Takımı üyeleri katıldı.

AFAD Eğitim Alanında barındırılan hayvanlar, OMÜ Arama Kurtarma ve AFAD ekiplerince zorlu testler ile sınandılar. Testleri geçen arama kurtarma köpeklerini Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da ilgi ile takip etti. Eğitmenler ve ekip üyeleri ile de istişare eden Rektör Ünal, ‘Temel Köpek Eğitimi’ hakkında bilgi aldı.

“Eğitilecek bu köpeklerle takımımız olası afetlere daha etkin müdahale edecek”

Ziyareti sırasında afet bilincinin oluşturulmasının önemine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Afetler yaşadığımız coğrafyanın bir gerçeği, dolayısıyla toplumumuzda daha bilinçli bireylerinin yetişmesi için farkındalık çalışmalarının yapılmasını destekliyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizin AFAD gönüllüsü olmasını için arama kurtarma takımının kurulmasını sağladık. İlerleyen süreçlerde eğitilecek bu köpeklerle takımımız olası afetlere daha etkin müdahale edecek, can ve mal kaybını önlemede önemli görevler üstlenecek. Gönüllü arkadaşlarımıza çalışmalarında başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.

X
Secure Login

This login is SSL protected