MENU

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde Ondokuz Mayıs Üniversitesinden 10 Akademisyen Yer Aldı
13 Ekim 2023, Cuma - 10:52
Güncelleme: 16 Ekim 2023, Pazartesi - 16:18
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Stanford Üniversitesi dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2’lik dilime giren akademisyenleri açıkladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden listeye 10 akademisyen girdi.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 190 bin bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayımlandı.

19 Ekim 2021 tarihinde Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2020 alıntı yılına göre, ilk %2 lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi; “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki (2020 yılı çalışmalar)” olarak iki kategoride listelendi.

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı.

Bilim insanlarının sadece “2020 yılı çalışmaları” dikkate alınarak oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 190.063 bilim insanı sıralandı. Sıralamaya Türkiye’den 1.150 öğretim üyesi girerken, bu listede Ondokuz Mayıs Üniversitesinden 10 öğretim üyesi yer aldı. Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada ise 186.177 bilim insanı içerisinde Türkiye’den 828, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden ise 10 öğretim üyesi yer aldı.

Bilim İnsanlarının Sadece 2020 yılı Çalışmaları Dikkate Alınarak Yapılan Değerlendirme Sıralamasında Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Sıralamaya giren Öğretim Üyeleri;

1. Doç. Dr. Mehmet Çetin- Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
2. Prof. Dr. Vedat Suat Ertürk- Fen Fakültesi, Matematik Bölümü, Uygulamalı Matematik Anabilim Dalı
3. Prof. Dr. Selim Ceylan- Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü
4. Prof. Dr. Orhan Dengiz- Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi Ve Bitki Besleme Anabilim Dalı
5. Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya- Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı
6. Doç. Dr. Necmi DEGE- Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Katıhal Fiziği Anabilim Dalı
7. Doç. Dr. Kadir Mert Döleker- Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

Bilim İnsanlarının Kariyerleri Boyunca Yaptıkları Çalışmalar Dikkate Alınarak Yapılan Değerlendirme Sıralamasında Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Sıralamaya giren Öğretim Üyeleri;

1. Doç. Dr. Mehmet Çetin- Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
2. Prof.Dr. Feryal Akbal- Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü
3. Prof. Dr. Erdem KOÇ- Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü
4. Prof.Dr. Okan Özgönenel- Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

X
Secure Login

This login is SSL protected