MENU

Dr. Öğr. Üyesi Atiye Gülfer Gündoğdu 2021 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nün Sahibi Oldu
21 Aralık 2021, Salı - 12:42
Güncelleme: 08 Şubat 2023, Çarşamba - 15:45
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu kararıyla Almanya’nın Köln Üniversitesinde akademisyen olarak görevlendirilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Atiye Gülfer Gündoğdu, “Yazının Önünde” adlı kitabıyla inceleme-araştırma dalında “2021 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Cevdet Kudret Ailesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP işbirliği ile düzenlenen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri bu yıl, deneme-eleştiri ve inceleme-araştırma dallarında verildi. Armağan Ekici, Besim Dellaloğlu, Hatice Aynur, Sevengül Sönmez ve Tuncay Birkan’dan oluşan seçici kurul, ödüle katılan eserler içinde Dr. Atiye Gülfer Gündoğdu’nun Yazının Önünde kitabını inceleme-araştırma dalında, Eray Çaylı’nın İklim Estetiği kitabını da deneme-eleştiri dalında ödüle değer buldu.

Dr. Öğr. Üyesi Atiye Gülfer Gündoğdu’nun Yazının Önünde kitabının; Osmanlı edebiyatında modern okur figürünün doğuşunda Ahmet Mithat Efendi romanlarının oynadığı can alıcı rolü, hermenötik düşünce geleneği ve alımlama kuramından yola çıkarak incelerken sadece verili teoriyi yerel vakaya uygulamakla kalmayıp teori alanının kendisine de katkıda bulunabildiği ve tezini okurun ilgisini sürekli canlı tutabilmeyi başaran bir anlatı kurarak tartıştığı için ödüle layık görüldüğü açıklandı.

.

X
Secure Login

This login is SSL protected