MENU

‘Çanakkale Geçilmez’ Oratoryo’sunu İzleyen Rektör Ünal: “Çanakkale'nin Çocukları Olarak Gurur Duyuyoruz”
22 Mart 2024, Cuma - 15:42
Güncelleme: 27 Mart 2024, Çarşamba - 09:53
A+ A-

OMÜ’de Sahnelenen ‘Çanakkale Geçilmez’ İsimli Oratoryo Büyük Beğeni Topladı

Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde verdiği destansı mücadelenin simgesi olan, Türk ve dünya tarihine geçen, Kurtuluş Savaşı'nın kıvılcımını başlatan Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümü, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) çeşitli etkinliklerle anılmaya devam ediliyor.

Etkinlikler kapsamında İlkadım Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL) tarafından sahnelenen ‘Çanakkale Geçilmez’ isimli oratoryo, katılımcıların büyük beğenisine mazhar oldu. Samsun Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin de canlı performans ile destek verdiği oratoryo izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, fakülte dekanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ve akabinde Çarşamba AİHL öğrencisi Bilal Balcı’nın şehitlerimiz için Kuran-ı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından şehitler adına okunan tüm hatimlerin duası Çarşamba AİHL öğrencisi Veli Üyür tarafından edildi.

Rektör Ünal: "Eğer biz güçlüysek insanlık teminat altındadır"

Program başlangıcından önce söz alan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Çanakkale Savaşı'nın sadece Türklerin değil, insanlığın da mücadelesi olduğunu vurgulayarak, "Bu savaşı bir daha yaşamamak için kimliğimizi ve toprağımızı korumak zorundayız. Ben birçok ülke gezdim ama bizim gibi bayrağı karşısında titreyen bir millet daha görmedim. Vatan, din, mazlum denildiğinde bu güçle ayağa kalkacak bir başka millet tanımıyorum. Bu milletin insanlığa kattıkları ve insanlığın da bu millete olan ihtiyacı, yaşadığımız yüzyılda her zamankinden daha fazla. Eğer biz güçlüysek insanlık teminat altındadır. Lise ve üniversiteden gelen kardeşlerim: Sizler çok değerlisiniz ve çok önemli bir mirasa sahipsiniz. Bu mirası ilelebet korumalı ve geleceğe taşımalısınız. Müslüman olmadan önceki değerleriyle bile dünyada farklı olan bir milletin çocuklarıyız ve bizi güçlü kılan değerlerimiz var. Gazze'de yaşanan olaylar yeni değil, o coğrafya İngilizlerin eline geçtiğinde başladı. Onlara bizim ne kadar kötü olduğumuzun propagandası yapıldı. Bize de onların ne kadar büyük ihanet ettikleri anlatıldı, ama anlatan aktörler aynıydı. Bizler savaştık, onlar bize silah sattı. Bugün de yaşanan vahim tablo maalesef aynı.” dedi.

"Çanakkale'nin çocukları olarak bizler gurur duyuyoruz"

Çanakkale Zaferi’nin tarihsel önemi ve anlamından bahseden OMÜ Rektörü, devamında “Çanakkale'nin çocukları olarak bizler Çanakkale Zaferi’nden gurur duyuyoruz. Oradaki direniş, bu milletin vatanına ne kadar bağlı ve düşkün olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. ‘Türklerin çiçeklerini kopardık, bir daha ürün veremeyecekler’ dediler, ama o topraklar bir nesil doğurdu. Türkiye yüzyılı olarak adlandırılan bu dönem içerisinde milletimiz ayağa kalkacak ve dünyadaki zulme karşı mazlumların yanında olacak ve güvence oluşturacaktır. Bu öz görev (misyon), ecdadımızın bizim omuzlarımıza yüklediği bir sorumluluktur.” ifadelerini kullandı.

Rektör Yardımcısı Alışır: “Bizler ecdadımızın kanıyla sulanmış bu vatanın, bu toprakların yılmaz savunucusu ve bekçiyiz”

Oratoryo bitiminde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır ise mart ayının Türk milletinin özgürlüğünü haykırdığı ve ‘Çanakkale Geçilmez’ damgasını vurduğu bir ay olduğunun altını çizerken şunları dile getirdi:

"Biz vatan denildiği zaman küllerinden yeniden doğan, karadan gemileri yürüten bir neslin torunlarıyız. Vatan mevzubahisse gözünü kırpmadan canının parçası çocuklarını vatanı uğruna şehit eden anaların evlatlarıyız. Bizler ecdadımızın kanıyla sulanmış bu vatanın, bu toprakların yılmaz savunucusu ve bekçiyiz. Bu onurlu görev için bilimin, adaletin ve liyakatin rehber olduğu yolda ilerlemek boynumuzun borcudur. Vatanımızın bütünlüğünü korumak için gözünü kırpmadan canını hiçe sayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Ömer Halisdemir’den Fethi Sekin’e kadar tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."

Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, İlkadım Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Muhammet Aykan’a teşekkür belgesi takdim etti.

Hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected