MENU

Atakum Kent Meydanı 23 Nisan'da Farklı Ülkelerden Çocukların Barış Temalı Resimleriyle Renklendi
28 Nisan 2022, Perşembe - 17:31
Güncelleme: 13 Mayıs 2022, Cuma - 14:22
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Atakum Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Vakfı Koleji iş birliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen ‘Barışı Resmediyorum’ temalı Uluslararası Resim Çalıştayı’nda farklı ülkelerden çocuklar ‘barış’ı resmetti.

Atakum Kent Meydanı’nda organize edilen ve küratörlüğünü OMÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sena Sengir Aydın’ın yaptığı Uluslararası Çocuk Resim Çalıştayı’na; Portekiz, Romanya, Polonya, Estonya ve Türkiye’den çocuklar katıldı.

Etkinlikte her bir öğrenci, canlı performansla bireysel çalışmalarını ortaya koyarken büyük bir tuvali de beraber kardeşçe resmetti. Çocukların emekleriyle şekillenen çalışmalar Yeşilyurt Alışveriş Merkezi’nde sergilenirken Atakum Belediyesine de asılmak üzere teslim edildi.

Küratör Doç. Dr. Aydın “Çalıştay, Samsun’da bir ilk olma özelliğini taşıyor”

Sergi ve çalıştay fikrinin nasıl doğduğu hakkında bilgiler veren Küratör Doç. Dr. Sena Sengir Aydın, Uluslararası Resim Çalıştayı’nın Samsun’da bir ilk olma özelliğini taşıdığına dikkat çekerek “Atatürk bu bayramı bütün dünya çocuklarına armağan etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şimdiye kadar hep ulusal ağırlıklı kutlandı. OMÜ Vakfı Koleji olarak ‘Bu bayram bütün dünya çocuklarına hediye edildi’ dedik ve ERASMUS projesiyle 4 ülkeden çocukları davet ettik. Etkinliklerimiz kapsamında bütün çocuklar kardeşçe hep birlikte ‘barış’ı yansıttılar. Bu projemiz aynı zamanda ilk olma niteliği taşıyor. Çocuk çalıştayı çokça yapılıyor, lakin ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Çalıştayı’ ilk defa düzenlendi. O nedenle çok gururluyuz. Çocuklar bayramı coşkuyla kutladılar ve hep birlikte fotoğraflarda yer aldılar. İletişim kurmak adına telefonlarını ve sosyal medya hesaplarını paylaştılar. Böylelikle birbirleriyle kontak hâlinde kalabilecekler. Bu proje kültürler arası ilişkilerin başlangıcı oldu, bu açıdan da çok kıymetli.” diye konuştu.

Avrupa ülkelerinden çalıştaya katılan çocuklar da Atakum’da olmaktan ve etkinlikte hep birlikte resim yapmaktan çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

X
Secure Login

This login is SSL protected