MENU

Arkeoloji Bölümünün Sebastopolis 2022 Kazısı Sona Erdi
27 Eylül 2022, Salı - 17:25
Güncelleme: 28 Eylül 2022, Çarşamba - 10:42
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde bulunan Sebastopolis antik kentinde bu yıl 21 gün süren çalışmalar tamamlandı.

Sebastopolis antik kentindeki kazılar; Tokat Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Akın Temür’ün koordinatörlüğünde öğrenci ve işçilerden oluşan 20 kişilik bir ekip tarafından yürütüldü.

Bizans kilisesinde yeni bulgular elde edildi

Yaptıkları araştırmalara dair bilgiler veren Kazı Koordinatörü Doç. Dr. Akın Temür, bu yılki çalışmaların 2 aşamalı sürdüğünü belirterek “2022’deki kazılar, önceki yıllarda kazı çalışmaları yapılmış alanlarda temizlik ile kazı ve kazı evinin altyapısının hazırlanmasına yönelik olmak üzere 2 aşamada yürütüldü. Bu yılkı kazılara, 2021 yılında kazılmaya başlanan Bizans Kilisesi’nde devam edilirken, geçen yıl bu yapının doğu kesiti kazılarak gün yüzüne çıkartılmıştı. Bu yıl ise güney ve kuzey neflere paralel olarak açılan 10x10 metrelik açmalarda çalışmalar gerçekleştirildi. Çalışmalar sırasında çok sayıda mimari yapı elamanı, seramik buluntusunun yanı sıra, kuzey nefte mermer döşemeli bir zemin ve güney nefte bulunan ocak, tandır ve pithostan dolayı mutfak olarak kullanılmış olduğu anlaşılan bir mekân ortaya çıkarılmıştır.” dedi.

Koordinatör Doç. Dr. Temür “Sebastopolis antik kentinin daha çabuk gün yüzene çıkarılması en büyük gayemiz”

Sebastopolis antik kentindeki arkeolojik varlığın tamamına ulaşmak için desteğe ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Koordinatör Doç. Dr. Temür, devamında “Yapılan çalışmaların sonucunda kilisenin; mevcut planıyla erken dönem Bizans kiliselerinde görülen üç nefli ve üç apsisli, doğu batı yönde uzanan, bazilikal planlı bir yapı olduğu anlaşılmakta. Kilisenin narteks ve atrium kısmının üzerinde yıkılması gereken modern yapılar bulunduğu için bu alanda çalışma yapmak mümkün değil. Kamulaştırma problemleri ve ekonomik nedenler, kazı sürecinin çok yavaş ilerlemesine neden oluyor. Kamulaştırma problemlerinin çözülmesi ve gerekli finansman desteğiyle Sebastopolis antik kentinin daha çabuk gün yüzüne çıkarılması en büyük gayemiz.” şeklinde konuştu.

X
Secure Login

This login is SSL protected