MENU

Genç Mühendislerin Mezuniyet Sevinci
01 Haziran 2018, Cuma - 18:09
A+ A-
Dinlemek için tıklayınızDinle
Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi, düzenlediği 22. mezuniyet töreni ile 934 mühendis adayını meslek hayatına kazandırdı.

OMÜ Yaşam Merkezi'nde gerçekleşen törene; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Birol Elevli, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Güzel, Mühendislik Odaları başkanları ve temsilcileri, akademisyenler, aileler ve mezun öğrenciler katıldı.

Mezun öğrenciler adına teşekkür konuşması yapan Fakülte birincisi Nihal Altun, verdikleri emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek 4 yıl boyunca aldıkları eğitimi, meslek hayatlarına uyarlayarak gelecekteki hedeflerine emin adımlarla ulaşmaya çalışacaklarının altını çizdi.

"Mühendisler olmasaydı dünya olumsuz anlamda farklı olurdu"

Mühendisleri, bilim ve teknolojiyi insanlığın yararına dönüştürerek günümüz modern yaşantısını mümkün kılan ve dünyayı değiştiren insanlar olarak tanımlayan Mühendislik Fakültesi Dekanı Birol Elevli de "Mühendisler olmasaydı bugünkü dünyamız olumsuz anlamda çok farklı olurdu. Dünyadaki değişimin arkasındaki itici güç de yetkin mühendislerdir. Mühendislik Fakültesi ailesi olarak bizler, Sayın Rektörümüzün de destekleriyle sizleri yetkin birer mühendis olarak yetiştirebilmek için en iyisini yapmaya çabalamaktayız." dedi.

"Akıl vicdan ve bilimin ışığı yolunuzu aydınlatsın"

Çağdaş Türkiye'nin aydınlık yüzleri olan mezun öğrencilere, Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yoldan sapmadan yükselmeleri tavsiyesinde bulunan Dekan Birol Elevli "Size verdiğimiz üst düzey bilgilerle ve karmaşık problemleri çözme yetisiyle kariyer basamaklarını hızla tırmanacağınıza inanıyoruz. Başarılarınızla OMÜ'nün adını yayacak, bizleri onurlandıracaksınız. Bundan sonraki yolunuzu sadece aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Adaletli olmaktan şaşmayın ve en önemlisi öğrenmekten hiç vazgeçmeyin." diye konuştu.

Velilere ve öğrencileri yetiştiren akademisyenlere de ayrıca teşekkür eden Birol Elevli tüm mezun öğrencilere başarılar dileyerek sözlerini tamamladı.

"En çok alkışı aileler hak ediyor"

Mezuniyet sevincinin oluşturduğu mutluluk tablosunun merkezinde yer alan öğrencilerin yanı sıra akademisyenleri ve aileleri de kutlayan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise "Bugün burada en çok alkışı hak eden ailelerdir. Çünkü verilen emeklerin karşılığında öğrenciler meslek sahibi oluyor, akademisyenler devletimizden ücret alıyor ama ailelerin emeği karşılıksız. Tek bekledikleri çocuklarını, bu mutluluk tablosu içerisinde yetişmiş bir birey olarak görmek." ifadelerini kullandı.

Eğitimin gelişmiş toplumların en güçlü yanı olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç sözlerine şu şekilde devam etti "Gelişmişliğin en önemli göstergesi de yetişmiş insan gücü. Buna inanmış olan ailelerimiz ellerinden gelen fedakarlığı gösterdiler. Akademisyenlerimiz de daha cazip seçenekleri varken eğitime olan inançları ve bilim aşkıyla bu yolu tercih ettiler. Bu nedenle onlar da özel bir tebriği hak ediyorlar."

"Allah'ın verdiği aklı ve vicdanı iyilikten yana kullanın"

Mesleki başarının yanında toplumun ilerlemesine katkıda bulunmak için insani özellikleri de geliştirmenin önemine dikkat çeken Rektör Sait Bilgiç "Toplumun düzeninin korunmasında ve sağlanmasında, adaletli bir toplumun oluşmasında sizlerin duruşuna çok ihtiyacımız var. Bu nedenle insani özellerinizi de zenginleştirip güçlendirmeniz çok büyük bir önem arz ediyor. Allah'ın bize verdiği aklı ve vicdanı iyilikten yana kullanmanızı ve toplumda bir farkındalık yaratmanızı, iyi insan örnekleri içinde yer almanızı gönülden istiyoruz." şeklinde konuştu.

"OMÜ olarak her yıl 10 bin yetişmiş insanı topluma kazandırıyoruz"

Mezuniyet sevincinin OMÜ'de her yıl yaşandığına işaret eden Sait Bilgiç "Her yıl 10 bin civarında yetişmiş insanı toplumun gelişmesi için mezun ediyoruz. Bugün de çok kıymetli gençlerimizi mühendis olarak uğurluyoruz. OMÜ ailesinin en iyi dilekleriyle ve sevgiyle hepinizi uğurluyorum. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin. Allah'a emanet olun." temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Fakülte birincisi Nihal Altun'a başarı belgesini ve hediyesini takdim etti. Fakülte ikincisi Esma Sertkaya'ya Mühendislik Fakültesi Dekan Prof. Dr. Birol Elevli, Fakülte üçüncüsü Hülya Karagöz'e de Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Bekir Batı hediye ve başarı belgesini takdim etti.

Toplam 10 bölümden oluşan Mühendislik Fakültesinin, dereceye giren bölüm öğrencilerinin başarı belgeleri ve hediyeleri ise ilgili mühendislik odaları başkanları ve yetkilileri tarafından takdim edildi.

Tören, mezuniyet sevincini yaşayan öğrencilerin keplerini atmasıyla sona erdi.

Son Güncelleme: 01 Haziran 2018, Cuma - 20:34
X
Secure Login

This login is SSL protected