MENU

"Gazeteciler kamunun gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dilidir"

09 Ocak 2017, Pazartesi - 17:37

Paylaş

Kamunun gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olması hasebiyle bir toplumsal duyarlılık mesleği olarak kabul edilebilecek gazetecilik ve gazetecilerin günümüz dünyasında toplumun referans çerçevesi olma gibi ne denli önemli bir role sahip olduğu bir gerçektir.

Gazeteciler, fikir işçiliği olarak da nitelenen bu kutsal mesleği icra ederken, kamunun çıkarlarını koruma ve kamuoyu adına denetim ve eleştiri görevini gereğince yerine getirme gibi birtakım işlevler ile donanmıştır.

Böylesine hayati bir kavşakta konumlanan gazetecilerin kamusal sorumlulukları elbette çok üst düzeydedir. Öte yandan, fikir üretimi ve bunu topluma ulaştırma gibi büyük özveriler ve yoğun emek gerektiren bu süreçte gazetecilerin haklarının güvence altında olması ise gazetecilerin de ötesinde kamuoyunun haber alma özgürlüğünün bir teminatıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, gazetecilerin özlük haklarında önemli kazanımlar elde etmelerinin mücadelesinin tarihini yansıtan ve bu tarihin ürünü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Son Güncelleme: 11 Ocak 2017, Çarşamba - 15:51

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz