MENU

Fotonik ile Metroloji: Bilim, Teknoloji, Üretim Ekonomisine Etki
A+ A-
15 Mayıs 2019

Bilim, teknik, ve üretim alanlarının kendine özel temel bilimcileri, uygulamalı bilimcileri ve mühendisleri vardır. Bilim, teknik ve üretim işleri; çağdaş bilim, teknik, ve üretim yöntemlerini kullanarak, kendi çağlarını açar, gelişir ve arkasından gelecek yeni işleri desteklemek üzere ekonomideki yerlerini alırlar.

20. yüzyılın elektronun kullanımının yüzyılı olması gibi 21. yüzyılın da fotonun kullanımının yüzyılı olacağı düşünülmektedir. Fotonik, elektromanyetik kuvvetin ileticisi, foton ile ilgili üretim, işleme, iletim, algılama gibi tüm aşamaları kapsar. Elektronik ile fotonik arasındaki bu doğal elektromanyetik ilişki optoelektronik olarak söylenebilir.

Fotonik, elektronik ile birlikte çalışırken iletişim önemli bir uygulama olabilir. İletişim, telli telgraf, telsiz telgraf, telli radyo frekansı (RF), telsiz RF, kılavuzlanmış veya boş uzay mikrodalga, kızılötesi (kızılaltı), görünür, morötesi (morüstü) bölgeleri kapsayabilir. Gelecekte fotoniğin yapılması daha zor olan x ışını ile gama-ışını bölgelerinde de daha çok bilimsel temel araştırma, teknolojik uygulamalı araştırma, ile ürün geliştirme (ARGE) yapılması gerekmektedir.

Metroloji (ölçüm bilimi) ise günlük yaşamlarımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi bilimin, teknolojinin ve üretimin temelinde yer almaktadır. 19. yüzyılda Uluslararası Metre Konferansında 20 Mayıs 1875 tarihinde Metre Anlaşması yapıldı. 20. yüzyılda ülkeler arasında kütle (kilogram), uzunluk (metre), süre (saniye), elektrik akımı (amper), termodinamik sıcaklık (kelvin), madde miktarı (mol), ışık şiddeti (kandela) temel birimleri belirlenerek, uluslararası düzen, sistem enternasyonal (SI) ortaya çıktı. Son zamanlarda metre, saniye, ile kandela temel birimlerinin tanımı yenilendi. 21. yüzyılda kilogram, amper, kelvin, ile mol temel birimlerinin tanımı 20 Mayıs 2019 tarihinde yenileniyor.

Fotonik ile metroloji güncel gelişmeleriyle bilimi, teknolojiyi ve üretimi, dolayısıyla çağdaş ekonomiyi etkileyecektir.

AddThis Sharing Buttons
X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz