MENU

IPBES (Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerine İlişkin Hükümetler Arası Platform) Uzman ve Araştırmacı Çağrıları
07 Kasım 2023, Salı - 00:00
Güncelleme: 13 Kasım 2023, Pazartesi - 10:08
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

IPBES  (Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerine İlişkin Hükümetler Arası Platform); gezegenin biyolojik çeşitliliği, ekosistemleri ve insanlara sağladıkları faydalar hakkında karar vericilere kanıta dayalı, nesnel ve politikayla ilgili bilgiler sağlamak üzere 2012 yılında kurulmuş bağımsız, hükümetler arası bir organdır. Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu 145 ülke bu platforma üye olup çalışmalarına katılmakta ve katkı sunmaktadır. IPBES Genel Kurulu, IPBES-10/1 karar ile onaylanan iş planında, "Biyolojik Çeşitliliğin ve Doğanın İnsanlara Katkılarının İzlenmesine İlişkin Metodolojik Değerlendirme (İzleme Değerlendirme)" ve "2. Küresel Değerlendirme Kapsam Raporu" hazırlanmasına karar vermiştir. Geçtiğimiz günlerde IPBES Sekretaryası hem bahsi geçen değerlendirme raporları için hem de IPBES Çalışma Grupları için uzman ve araştırmacı çağrılarında bulunmuştur. Aşağıda son başvuru tarihleri belirtilen çağrılara başvurmak isteyen uzman ve araştırmacıların belirtilen bildirimlerdeki açıklamaları takip ederek IPBES'in ilgili internet sayfaları aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

• IPBES 2. Küresel Değerlendirme Kapsam Raporu uzman başvuruları için son başvuru tarihi 12 Kasım 2023 olup EM/2023/35 nolu bildirimde detaylı bilgi yer almaktadır. 

• IPBES İzleme Değerlendirme Raporu için son başvuru tarihi 19 Aralık 2023 olup uzman başvuruları için EM/2023/36 nolu bildirimde ve araştırmacı başvuruları için EM/2023/38 nolu bildirimde detaylı bilgi yer almaktadır.

• IPBES Veri ve Bilgi Yönetimi, Senaryolar ve Modeller, Kapasite Geliştirme ve Yerli ve Yerel Bilgi Çalışma Grupları uzman başvuruları için için son başvuru tarihi 12 Kasım 2023 olup EM/2023/37 nolu bildirimde detaylı bilgi yer almaktadır.

• IPBES Senaryolar ve Modeller Çalışma Grubu araştırmacı başvuruları için için son başvuru tarihi 19 Aralık 2023 olup EM/2023/39 nolu bildirimde detaylı bilgi yer almaktadır.


Başvurulara ilişkin sorular için http://duygu.donertas@tarimorman.gov.tr ve http://serhat.erbas@tarimorman.gov.tr adresleri aracılığı ile IPBES ulusal odak noktaları ile iletişime geçilebilir.

Ek Dosya(lar): 

ipbes.pdf

EkBoyut
ipbes.pdf1.1 MB
X
Secure Login

This login is SSL protected