MENU

EuroHPC Ortak Girişimi 2020 Yılı Ortak Proje Çağrısı Açıldı

13 August 2020, Thursday - 13:17

Share

     Avrupa Yüksek Başarımlı Hesaplama Ortak Girişimi (European High-Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC) Avrupa'da geliştirilen teknolojiye dayalı yüksek başarımlı hesaplama çözümlerinin kamu kaynakları ile oluşturulan merkezlerde kullanımını desteklemek amacıyla kurulmuştur. EuroHPC Ortak Girişimi tarafından 2020 yılında Avrupa Süper Bilgisayarlarına Yönelik Gelişmiş Pilot Sistemler (EuroHPC-2020-01-a Advanced pilots towards the European supercomputers) başlıklı ortak proje çağrısına çıkılmıştır.

     Çağrı kapsamında Avrupa İşlemci Girişimi (EPI) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından daha önce desteklenmiş projelerde ortaya çıkan teknolojiler kullanılarak tam entegre pilot süper bilgisayar oluşturulması hedeflenmektedir. Bu teknolojiler EPI ve önceki AB projeleri kapsamında geliştirilen işlemci teknolojileri dışında yazılım araçlarını ve kütüphaneleri, ağ bağlantı ve soğutma teknolojilerini de içermektedir.

     Çağrıya katılım sağlayacak her bir uluslararası proje konsorsiyumunun, çağrıya katılan en az üç farklı ülkeden, en az üç bağımsız kuruluş ile oluşturulması gerekmektedir. Çağrıya ülkemizden sunulacak proje önerileri TÜBİTAK 1071 programı kapsamında desteklenecektir. 

* Uluslararası proje başvurularının Avrupa Komisyonu’nun “Funding and Tenders Portal” üzerinden sunulması için son tarih: 15 Eylül 2020 (17:00 CET)

* TÜBİTAK PBS üzerinden ulusal ön başvurular için son tarih: 30 Eylül 2020 (17:30 TSİ)

 

     Çağrı hakkında detaylı bilgi, ulusal ve uluslararası başvuru koşulları için TÜBİTAK  ve  https://eurohpc-ju.europa.eu/participate.html  internet adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Proje Yönetimi Ofisi Başkanlığı
Dış Kaynaklı Projeler Ofisi

Last Update: 13 August 2020, Thursday - 13:22

X
Choose Your E-Mail Login Type