MENU

Ziraat Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu
31 Mayıs 2017 - 16:38
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesinin 2016-2017 eğitim-öğretim yılı mezunları, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonu’nda yapılan törenle diplomalarını aldı.

Törene; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, diğer fakültelerin dekanları, Ak Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun İl Şube Başkanı Hayati Tosun, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

“Ülkemize yararlı birer Ziraat Mühendisi olacağız”

Törenin ilk konuşmasını gerçekleştiren okul birincisi Cihat Alp, ”Değerli büyüklerimiz, sizlerin bu zamana kadar gösterdiğiniz özverilerin artık karşılığını verme zamanımızın geldiğini düşünüyoruz. Birer ziraat mühendisi olarak geleceğimiz hakkında kaygı yaşamıyoruz. Çünkü bizler milli ekonominin önemli temeli olan ziraatın ülkemizin aydınlık geleceğini inşa edecek olan en önemli sektör olduğunun bilincindeyiz. Sizlere söz veriyoruz mesleğimizi çok seveceğiz, söz veriyoruz mesleğimizin insanlar için ne kadar değerli olduğunu unutmayacağız, söz veriyoruz ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapacağız, söz veriyoruz ülkemize yararlı birer ziraat mühendisi olacağız.” dedi.

“Bugüne kadar tam 5 bin 753 değerli Ziraat Mühendisi yetiştirdik”

Dekan Prof. Dr. Yusuf Demir de konuşmasında mezun öğrencilere mesleklerinin kutsallığını hatırlatarak, ”Bir tarım ülkesi olan kalkınması tarım ve tarıma dayalı olan genç bir Cumhuriyetin yine genç ziraat mühendislerini mezun etmenin şerefine hep beraber erişiyoruz. OMÜ Ziraat Fakültesi olarak bugüne kadar 5 bin 753 ziraat mühendisi yetiştirdik. Bugünde 214 genç mühendisimizi mezun etmenin gururunu yaşıyoruz. Mesleğiniz çok kutsal bir meslektir. Hayatınız boyunca mesleğinizin kutsallığını asla unutmayınız. Bu ülkenin geleceği sizlerin elindedir. Ülkemizi ve mesleğimizi severek bu ülkeyi daha da ileri götürmenin gurur ve sevincini hep birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Mezuniyetler bir çiftçinin hasat zamanı gibidir”

Mezuniyet töreninde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise mezuniyet günlerinin herkes adına çok sevindirici olduğuna belirterek, ”Mezuniyetler bir çiftçinin hasat zamanı gibidir. Dolu başakları hasat ettiğinde çiftçinin sevinci ve heyecanı ne ise biz de bugün onu yaşıyoruz. Bugüne gelişte çok büyük bir emek var. Bu emeğin arkasındaki sevgili öğrencilerimizin ailelerini tebrik ediyorum. Bu emeğin önemli bir kısmı da öğrencilerimize ait. 4 yıllık emeklerini bugün taçlandırarak çok önemli bir mesleğe adım attılar. Ülkemiz bir tarım ülkesi olarak anılmakta. Ancak sahip olduğumuz imkânların ve fırsatların gereğini tam olarak yerine getirdiğimiz söylenemez. Bu nedenle sizlere çok büyük bir görev düşüyor. Aldığınız eğitim ve görevlerle bu noktadaki eksikleri giderecek bilgi ve teknolojik altyapının hayata geçirilmesinde üstlendiğiniz görev çok önemli ve belirleyici olacaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından Ziraat Fakültesinde ilk üçe giren öğrencilere diplomaları verildi. Fakülte birincisi Cihat Alp diplomasını Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, fakülte ikincisi Hüseyin Gümüş diplomasını Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş ve fakülte üçüncüsü Halil Murat Tamer de diplomasını Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir’in elinden aldı. Ardından 9 ayrı bölümün dereceye giren öğrencileri ve tüm öğrenciler sırayla diplomalarını aldılar.

9 aile çocuklarına diploma vermenin sevincini yaşadı

Törende güzel görüntülere sahne olan bir uygulama da 9 ayrı bölümden seçilen birer öğrencinin ailelerinin elinden diplomalarını alması oldu. Bu oluşan güzel sahne salondan büyük alkış aldı.

Mezuniyet töreni, öğrencilerin toplu olarak meslek yemini etmeleri ve keplerini havaya fırlatmalarıyla son buldu.

Haber: Nehir GÜLER

Fotoğraflar: Sinan AKDOĞAN

Güncelleme: Çar, 31/05/2017 - 18:01

AddThis Sharing Buttons