MENU

Uluslararası Kestane Kongresi Başladı
09 Ekim 2017 - 15:42
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (International Society of Horticultural Scince) tarafından düzenlenen “VI. Uluslararası Kestane Sempozyumu”nun açılış töreni, Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

11 farklı ülkeden katılımcıların yer aldığı sempozyumun açılış törenine; Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, 19 Mayıs İlçesi Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Sempozyum Düzenleme Komite Başkanı OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, akademisyenler, öğrenciler ve sektör temsilcileri katıldı.

“Avrupa’da 62 bin ton kestane üretimiyle Türkiye bu konuda bir liderdir”

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Ümit Serdar yaptığı açılış konuşmasında "Bu sempozyumun ülkemizde düzenlenmesinin çok haklı gerekçeleri vardır. Avrupa’da 62 bin ton kestane üretimiyle Türkiye bu konuda bir liderdir. Kestane ülkemizin Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde doğal olarak yetişen bir bitki türü olmasıyla bilinir. Bursa ve Aydın illerimiz de kestane üretiminde söz sahibidirler.” dedi.

“İki ay içerisinde ikinci uluslararası kongremizi düzenledik”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir de son iki ay içerisinde ikinci uluslararası sempozyumu düzenlemekten duydukları mutluluğu ifade etti. Prof. Dr. Demir "İki ay önce sert kabuklu meyvelerden olan fındık üzerine bir kongre düzenlemiştik, bugün de kestane üzerine kongremizi düzenliyoruz. Ümit ediyorum ki kongrelerimizi önümüzdeki süreçte arttıralım. Böylece hem ülkemize hem de dünya tarımına katkı sağlamak noktasında fakültemiz önderlik rolünü üstlensin. Düzenlediğimiz kongre, ülkemizin önceleri orman ürünü olarak anılan fakat artık bir tarım ürünü hâline gelen kestanenin, ülkemizde yetiştirilmesinde ve gıda sanayimize daha çok katkı yapması noktasında önem arz edecektir." diye konuştu.

Sempozyumda konuşan OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran da Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak böyle önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek yabancı katılımcılar adına üniversiteyi tanıtıcı kısa bir konuşma yaptı.

“Bu sempozyum kestanemizin katma değerine büyük fayda sağlayacaktır”

Samsun’da önemli oranda kestane üretildiği bilgisini veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır ise “Tarım ürünlerini ticari metaya dönüştürerek katma değerini yükseltmemiz gerekiyor. Bu sempozyumun da kestanemizin katma değerine büyük faydası olacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından konferansa emek veren kişilere plaketleri sunuldu.

HABER: Nehir GÜLER

FOTOĞRAFLAR: Gökhan ÇETİN

AddThis Sharing Buttons