MENU

Turizm Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi
09 Haziran 2017 - 20:03
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Turizm Fakültesi, ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşadı.

Bafra ilçesinde bulunan Turizm Fakültesi Hanife Aşçı Konferans Salonu’nda yapılan mezuniyet törenine; Kaymakam Ali Fuat Türkel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Aydın, iş adamı ve bağışçı Kaya Aşçı, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emirzeoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, öğretim elemanları, ilçe protokolü, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törenin ilk konuşmasını dönem birincisi Seçil Tatlıcan yaptı. Tatlıcan, “Bugün uzun bir eğitim döneminin sonuna ulaşmış bulunmaktayız. Turizm eğitiminin öneminin benimsenemediği bir toplumda millî ekonomiye en çok katkı sağlayan sektör olan turizmin eğitimini almış bireyler olarak yarının eğitimcileri, üniversitede öğretim görevlileri, kendi işinde çığır açmış girişimciler veya turizm sektörünün üst düzey yöneticileri olarak sektörün içinde hazır bulunacağız. Eğitimim boyunca gösterdikleri emeklerinden dolayı hocalarıma ve aileme teşekkür ederim." dedi.  

“Bu okulun temelini attığımız yıllarda çok heyecanlıydık”

Turizm Fakültesinin açılmasında okul bağışçısı olarak önemli katkıları bulunan iş adamı Kaya Aşçı da mezuniyet töreninde konuşmaktan özel bir heyecan duyduğunu belirtti. Sözlerine “Burada konuşma yapmak okul yapmaktan daha zor” cümlesiyle başlayan Aşçı, ”Bu okulun temelini attığımız yıllarda gerçekten çok heyecanlıydık, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve bu süreçte her türlü konuda okulumuza destek verdik. Bacasız sanayi dediğimiz bu sektörde siz mezun öğrenciler ileride turizm sektöründe çalışmaya başladığınızda OMÜ Şevket Aşçı Turizm Fakültesinden mezunum diyerek bizi lanse eder ve onurlandırırsanız bu zaten bizim için en büyük mutluluktur.” ifadelerini kullandı. 

“Sıradan olmayın, dünya vatandaşı olun”

Dekan Yardımcısı ve Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yetkin Bulut ilk mezunları vermenin mutluluğunu yaşadıklarını söylerken, "Siz mezunlarımız artık yeni bir hayata başlıyorsunuz. Benim size tavsiyem dünya vatandaşı olun. Dünyayı algılayın, bunları anlayacak niceliklere ve niteliklere de sahip olun. Sıradan olmayın, her zaman farklı olun. İşinizi doğru yapın. Sakıp Sabancı’nın güzel bir lafı vardır,: 'Her şeyden bir şey bilin ama bir şeyin her şeyini bilin.' Yolunuz açık olsun." dedi. 

"Bugün gururla taşıyacağınız mesleğinizin ilk günü"

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Aydın öğrencilere seslenirken, ”Mezun olmak Arapçada izin almak anlamına geliyor. Bugün burada yaşama atılmak ve kendi ayaklarınızın üzerinde durmak için izin alıyorsunuz. Bugün gururla taşıyacağınız mesleğinizin ilk günü ve biz de bu günü sizinle paylaşmış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. OMÜ Turizm Fakültesi olarak amacımız insanlarına ve geleneklerine saygı duyan, gelişen eğitim teknolojilerini kullanabilen, turizmin korunmasına ve gelişmesine ilişkin araştırmalar yapan, yenilikçi, yüksek standartlarda ve donanımlı yöneticiler yetiştirmektir. Bu amaç için hizmet eden hocalarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum sizleri yetiştirdikleri için. Size çok inandığım bir cümleyi söylemek istiyorum; Dünya üzerinde vicdanınız dışında kimseden korkmayın, yolunuz açık olsun.” şeklinde konuştu. 

“Hayallerinizin peşini asla bırakmayın”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan ise hayal kurmanın önemini vurgulayarak, “Hayatta her şey bir hayalle başlıyor ve gençler siz şu an bir hayalin ürünüsünüz. Bafra’da bir fakülte kurabilir miyiz? sorusuyla başlayan güzel bir hayalin somut ürünüsünüz. Lütfen sevgili gençler, siz de hiçbir şekilde hayallerinizin peşini asla bırakmayın. Hayal olmazsa hiçbir şey olmaz. Üniversite olarak bize ne zaman ihtiyacınız olursa biz her zaman sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Prof. Dr. Vedat Ceyhan’ın ardından Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Kaymakam Ali Fuat Türkel de kısa birer konuşma yaparak Turizm Fakültesinin kuruluş aşamasından bugüne kadar yaşanan gelişmelerden söz ettiler.

Protokol konuşmalarının ardından dönem birincisi Seçil Tatlıcan diplomasını Kaymakam Ali Fuat Türkel’den, dönem ikincisi Meltem Varol Belediye Başkanı Zihni Şahin’den, dönem üçüncüsü Burcu Tütüncü ise diplomasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan’ın elinden aldılar. Aynı zamanda dönem birincisi Seçil Tatlıcan, Dekan Prof. Dr. Fatma Aydın ile birlikte yaş kütüğüne ismini çaktı.

İlk üçe giren öğrencilerin ardından 36 öğrenci diplomalarını öğretim elemanlarının ellerinden aldılar. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Aydın’ın önderliğinde meslek yeminlerini eden öğrenciler, töreni kep atma ritüeliyle bitirdiler.

Haber: Nehir GÜLER

Fotoğraflar: Gökhan ÇETİN

Güncelleme: Çar, 12/07/2017 - 16:42

AddThis Sharing Buttons