MENU

TİDE’nin “Akademik Farkındalık Ödülü” Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin
Ct, 01/06/2019 - 13:06
A+ A-

TİDE’nin “Akademik Farkındalık Ödülü”ne bu yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi layık bulundu.  İç denetim mesleğine gönül vermiş meslek mensuplarının, mesleğin gelişimi, tanıtımı konusunda yaptığı gönüllü çalışmaların ödüllendirildiği; “Akademik Farkındalık Ödülü”nün sahibi gerçekleştirdikleri katkılar nedeniyle “Ondokuz Mayıs Üniversitesi” (OMÜ) oldu. İstanbul'da Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen törende OMÜ adına ödülü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran aldı. Nisan ayından TİDe ve OMÜ iş birliği ile Samsun'da gerçekleştirilen "Gelecek Zirvesi" nedeniyle verilen özel ödülü ise OMÜ öğretim üyesi Doç.Dr. Erdal Yılmaz aldı. 

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) tarafından tüm dünyada ‘İç Denetimde Farkındalık Ayı’ olarak kutlanan Mayıs ayı etkinlikleri kapsamında, ‘İç Denetim Farkındalık Ödül Töreni’ gerçekleştirildi. Bu yıl 9'uncusu Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen törende, mesleki farkındalığın gelişimi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan kurum ve kişiler ile toplumsal alanda fark yaratanlara yönelik verilen toplam 6 kategorideki  ödül sahipleriyle buluştu.

İş ve akademi dünyasına yön veren isimlerin bir araya geldiği törende; iç denetim mesleği ve TİDE için olağanüstü başarı gösteren, yaşamını iç denetim mesleğinin gelişimine adamış, ulusal veya uluslararası çapta iç denetim mesleğinin uygulamasına katkı sağlayan, TİDE ve iç denetim farkındalığının gelişmesine öncü olan kişi ve kurumların teşvik ve takdir edilmesi amaçlanıyor.

"Kurumsal Farkındalık" kategorisinde; İç Denetim Kalite Güvence Dış Değerlendirmesi” ni başarı ile tamamlayan kurumlar olarak ödüllendirilen şirketler, “Enerjisa Elektrik Dağıtım”, “Enerjisa Üretim Santralleri” ve “SOCAR Turkey Enerji” oldu. “Mesleki Tanıtım Faaliyetleri Farkındalığı Ödülü”; iç denetim faaliyetlerinin tanıtımı ve yaygınlaşmasında sağladıkları destekler nedeniyle “Denizbank”, “Kordsa” ve “Kayseri Şeker Fabrikası” kurumları layık görüldü. “Sürekli Mesleki Gelişim Farkındalığı Ödülü”; iç denetim mesleğinin ihtiyacı olan iş gücünün yaratılmasında çalışmalar gerçekleştiren “Türkiye Vakıflar Bankası”na verilirken, “Sertifikasyon Farkındalığı Ödülü”ne ise iç denetimin uluslararası standartlar çerçevesinde yürütülmesi amacıyla ‘İç Denetçi Sertifikasyonu’na verdiği önem ile “Denizbank” sahip oldu.

İç denetim mesleğine gönül vermiş meslek mensuplarının, mesleğin gelişimi, tanıtımı konusunda yaptığı gönüllü çalışmaların ödüllendirildiği; "Bireysel Farkındalık" dalında ödüle “İbrahim Özışık” layık görülürken, “Akademik Farkındalık Ödülü” nün sahibi gerçekleştirdikleri katkılar nedeniyle “Ondokuz Mayıs Üniversitesi” oldu. Törende OMÜ adına ödülü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran aldı. "Toplumsal Farkındalık" ödülüne, Gelecek Zirvesi kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 100 üniversite öğrencisinin akademisyenler ve meslektaşlarımızla birlikte Bandırma Vapuru rotasını izleyerek iki gece üç gün süren deniz yolculuğu ile Samsun’a götürülmesine verdikleri destek ve değerli ev sahiplikleri dolayısıyla “Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı”, ulaşımda verdikleri destek nedeniyle “Pegasus Hava Yolları” ödüle layık görüldü. Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü vesilesi ile Türkiye çapında Mustafa Kemal müzikal belgesel çalışmaları ve TİDE Gelecek Zirvesi 2019'a verdiği gönüllü destek nedeniyle, “Pınar Ayhan” “Toplumsal Farkındalık” ödülüne layık görüldü.

Gecenin sonunda, TİDE’nin kurumsal gelişimine önemli katkılar sağlamış ve mesleki gelişim ile ilgili konularda üstün başarı göstermiş kurum ve kişilere özverili çalışmaları nedeniyle verilen “TİDE Özel Ödülü”nün sahipleri “Tarım ve Orman Bakanlığı”, “Doç. Dr. Erdal Yılmaz” ve “19 Mayıs Lisesi Hava Merasim Bölüğü” oldu. İç denetim mesleğinin gelişmesi için örnek alınabilecek katkılar sunan ve TİDE ile meslek farkındalığının geliştirilmesine hizmet eden kişilere takdim edilen "Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü"ne ise bu sene “Bülent Yurdalan” layık görüldü.


TİDE

Şirket yönetim kurullarının ve üst düzey yöneticilerinin stratejik iş ve çözüm ortağı olan iç denetçilerin meslek örgütü Türkiye İç Denetim Enstitüsü TİDE, iç denetim mesleğinin ve profesyonellerinin uluslararası standartlar ile uyumlu, küresel seviyede yetkin uygulaması için güvence oluşturmaktadır. Türkiye İç Denetim Enstitüsü, mesleğin profesyonellerinin yetkinlikleri, finans ve reel sektör şirketlerimiz ile kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal yönetim kalitesi, düzenleyici otoritelerin düzenlemelerinin uygulamadaki uyum kalitesi, mesleğin akademik gelişimi için çeşitli hizmetler sunmaktadır. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan iç denetim, kurumsal yönetim, iç kontrol ve risk yönetimi konularında yetkin uzmanların bilgi, deneyim ve iyi uygulama örneklerini paylaştıkları "Türkiye İç Denetim Kongresi", yazı, makale ve söyleşileri ile mesleki gündemi belirleyen, temel mesleki bilgi ve referans kaynağı "İç Denetim Dergisi", sürekli güncelliği sağlanan ve dilimize çevrilen "Uluslararası İç Denetim Standartları ve Mesleki Uygulama Çerçevesi", iç denetim profesyonellerinin küresel yetkinlik belgesi "Uluslararası İç Denetçi Sertifikası", sürekli gelişim için "Mesleki Gelişim ve Yetkinlik Seminerleri", mesleki akademik gelişime yönelik "Akademik İlişkiler ve Gelişim Programı", profesyonel kariyer fırsatlarının değerlendirilmesi için "Kariyer Merkezi" olmak üzere pek çok uluslararası ve ulusal mesleki birikimlere erişim ve paylaşım imkanları sağlanmaktadır. Türkiye İç Denetim Enstitüsü, bu hizmetleri ile mesleğin profesyonellerine ve iş dünyamıza güncel kalmak, değişim, gelişim ve büyümenin ortağı olmak konusunda fırsatlar sunmaktadır. Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun temsilcisi olan ve yönetim organları ile çalışma komitelerinde aktif görev alan Türkiye İç Denetim Enstitüsü, "Meslekte küresel gelişim ve mükemmelliğin paydaşı olmak" vizyonu ile şirketlerimizin yönetim kurulları, denetim komiteleri, icra kurulu başkanları (CEO), üst düzey yöneticiler ve iç denetçiler, kamu kurum ve kuruluşlarımız, düzenleyici kurumlarımız, üniversitelerimiz ve akademisyenlerimize hizmetleri ile kalıcı değer yaratma misyonunu sürdürmektedir. www.tide.org.tr

Güncelleme: Pa, 09/06/2019 - 15:20

AddThis Sharing Buttons