MENU

Sağlık Sektörüne Taze Kan
Pt, 29/05/2017 - 16:52
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) mezuniyet heyecanı hız kesmeden devam ediyor. 2016 – 2017 akademik yılının finalinde, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) son sınıf öğrencileri renkli görüntülerle mezun oldu.

Spor Bilimleri Fakültesinin yeni Kapalı Spor Salonu’ndaki mezuniyet törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emirzeoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Faruk Tan, MYO akademisyen ve öğretim elemanları, veliler ve davetliler katıldı.

"Ara eleman değil, ana eleman"

Törende konuşan Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Faruk Tan, Sağlık Hizmetleri MYO’nun 3 bölümü, 16 programı ve bünyesindeki 2500 öğrencisi ile OMÜ’nün en kalabalık eğitim kurumlarından biri olduğunu vurguladı. Sağlık Hizmetleri MYO’ların toplum sağlığının gelişimi ve önemi için oldukça stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten Tan, şunları söyledi: “Bu stratejik konumdaki teknikerlere pratikte kısaca ‘ara eleman’ denmektedir. Becerisinin üzerine bilgisini koyan ve bunun üzerine yoğun eğitim alan teknikerlere ara eleman denmesi onlara yapılan aslında bir haksızlıktır. Ara eleman olarak nitelendirilmeleri insanların bu meslek grubunu algılamasında güçlüklere neden olmakta, teknikerler ötekileştirilmekte, onların sağlık sistemine olan katkılarını görünebilir kılmamaktadır. Toplumun sağlık ihtiyaçlarını karşılamak üzere yetiştirilen teknikerlerin tamamı nitelikli iş gücüdür yani ara elemen değil, ana elemandır.”

“Bilgi ve teknoloji kullanıcılığınızı sürekli yenilemelisiniz”

Sabır, çalışma ve azimle başarılabilecek zorlu bir eğitim programını başarıyla tamamladıklarını belirterek öğrencilere seslenen Yrd. Doç. Dr. Faruk Tan, “Tekniker unvanını alarak mezun oluyorsunuz. Bu tören sizin toplumda bir anlamda insanlığa hizmet vermek üzere hazır olduğunuzu ilan ettiğiniz bir geçiş törenidir, bir düğün şölenidir, hepinize kutlu olsun. Çalışacağınız kurumlarda aranan çalışanlar olmanız bilgi ve teknoloji kullanıcılığınızı sürekli yenilemenize bağlı olacaktır. Bunu yapmadığınızda diplomanızın kısa sürede anlamsız olabileceğini, değer kaybedeceğini asla unutmayınız. Verdiğiniz hizmette ‘Ben de olsam kendim ve sevdiklerim için tam da bunu isterdim’ diyebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Sizin başarınız bizim başarı notumuz olacaktır. Bundan sonraki hayatınızda sağlık, mutluluk ve başarı yolunda bol huzur diliyor ve hepinizi teker teker öpüyorum. Yolunuz açık olsun.” dedi.

“Öğrettiğiniz her şey için sonsuz teşekkürler”

Mezun öğrenciler adına konuşan okul birincisi Büşranur Orhan da Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bildiğiniz gibi yorulmadan, öğrenmeden, gelişmeden, çalışmadan hayatı kolay yaşamayı temel hâle getirmiş toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar” sözüne atıf yaparak, mezun sağlıkçılar olarak Türkiye'nin kalkınmasının eğitim ve sağlıkla ilişkili olduğunun bilincinde, mezun oldukları okulun da önem ve haysiyetinin farkında olduklarını dile getirdi. Okul birincisi Orhan, öğrettikleri her şey için bütün mezunlar adına hocalarına teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’in saygı, sevgi ve selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise öğrencilere hitaben “Sevgili gençler hayatınızın en güzel dönemlerinden birini burada geçirdiniz ve artık OMÜ’lü oldunuz. Dolayısıyla OMÜ mezunu olmanın mutluluğunu ve gururunu ömür boyu yaşamanızı diliyorum. Hayatınızın bundan sonraki kısmında kişisel gelişiminizi lütfen devam ettirin. Çünkü çok önemli bir hizmet sektöründe görev alacaksınız. Toplumun sizlere çok ihtiyacı var. Tabii insanları severek, onlara saygı duyarak mesleğinizin sorumluluğunu üstlenin.” şeklinde konuştu.

“Bu memleketin insanına değerli olduğunu hissettirin”

Türkiye'nin kıymetini bilmenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Kuran, Atatürk’ün muasır medeniyet hedefine ancak herkesin görevini en iyi şekilde icra ederek ulaşılabileceğine vurgu yaptı. Rektör Yardımcısı Kuran devamında, “Bu memleketin insanına layıkıyla hizmet sunarak, insan olduğunu, değerli olduğunu hissettirerek bunu başaracağız ve bunda hepiniz aktif görev alacaksınız. Hem ülkemize hem de ailelerinize karşı sorumluluğunuzu yerine getirmek zorundasınız. Dolayısıyla bu mesuliyeti başarıyla omuzlarınızda taşıyacağınıza inanıyorum. Hepinizin yolu açık olsun. Mezuniyet sonrası irtibatı lütfen koparmayın. Sizleri her zaman bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.

Kuran, mezunların ailelerini de tebrik ederken “Çocuklarımızı tebrik ediyoruz ama esas tebrik edilmesi gereken ailelerimiz. Siz sevgili ailelerimizi gönülden kutluyor, önünüzde de saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından okul birincisi Büşranur Orhan’a başarı belgesi ve ödülünü Rektör Yardımcısı Mehmet Kuran, ikincisi Sedef Karaduman’a Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Faruk Tan, üçüncüsü Seher Durmuş’a ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Nermin Kılıç verdi.

Diğer mezun öğrencilere mezuniyet belgelerinin takdim edilmesi sonrası keplerini havaya fırlatan mezunlar şarkılar eşliğinde günün tadını çıkardılar.

Haber: Sinan Akdoğan

Fotoğraf: Hüseyin Temiz

Güncelleme: Per, 15/06/2017 - 11:37

AddThis Sharing Buttons