MENU

Rektör Bilgiç: “Hocalı Katliamı ve İşgal İçimizde Kanayan Bir Yaradır”

25 Şubat 2020, Salı - 18:06

Paylaş

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992’de kardeşlerimizin maruz kaldığı katliamın üzerinden 28 yıl geçti.

Karabağ Savaşı’nda Ermeni güçlerinin uluslararası hukuku, insan haklarını ve insanlığın ortak vicdanını ayaklar altına alarak sivillere yönelik gerçekleştirdiği bu soykırım girişiminde 613 soydaşımız şehit edildi. Birleşmiş Milletler’in Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ihlal eden bu hukuksuz işgale son verilmesi yönündeki kararlarına rağmen işgal bugün de devam etmektedir. Azeri kardeşlerimize yönelen bu menfur katliam ve işgal, aynı milletin fertleri olarak bugün de aynı idrak ve hassasiyetle içimizde kanayan bir yaradır.

Ermenistan’ın dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu zulüm ve işgal için uluslararası hukuk önünde hesap vermesi gerekmektedir. Kadın ve çocukların da aralarında yer aldığı 613 şehidimizin kanı ise insanlığın ortak belleğinde onulmaz bir yara ve sistematik bir katliam olarak tarihe kazınmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Hocalı’da soykırım ve katliam suçunu işleyenleri şiddetle kınıyor ve şehit olan tüm soydaşlarımızı rahmet ve kederle anıyorum.

Prof. Dr. Sait Bilgiç
Rektör

Son Güncelleme: 25 Şubat 2020, Salı - 18:06

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz