MENU

Rektör Bilgiç: “Engelliliğe Yönelik Farkındalık, Bilinç ve Doğru Davranış Kodlarının Yerleşik Hâle Gelmesi Büyük Önem Taşıyor”

11 Mayıs 2020, Pazartesi - 11:52

Paylaş

Engellilik hâli; bizim, çevremizin, ülkemiz bireylerinin ve nihayetinde dünyamızın önemli gerçeklerinden biri. Bir diğer gerçeklik de engelli bireylerimizin karşı karşıya kalabildiği toplumsal hayatın tüm yönleriyle ilgili sorun alanları.

Eğitimden çalışma hayatına ve yaşamın kılcal damarlarına varana kadar temelde erişilebilirlik üzerine kurulu olan bu sorunların çözülmesi, bu toplumu oluşturan bireyler ve kurumlar olarak hepimizin elinde ve sorumluluğundadır. Kamu politikalarıyla bu sorun alanları mümkün olduğunca minimize edilmeye çalışılmakta ve sosyal yaşamda bireylerin de bu kamu politikalarına uyumlu davranış biçimlerini “yaşamın olağan bir parçası” olarak hayatlarına katmaları ve sürdürmeleri gerekmektedir.

Bir başka deyişle, engelli bireylerimizin gündelik yaşamın rutinindeki ve iş yaşamındaki muhtemel sorunlara maruz kalma durumlarını sorun olmaktan çıkarabilmek için çocukluktan itibaren engellilik hâllerine yönelik farkındalığın, bilincin ve doğru davranış kodlarının yerleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak bu şekilde bireylerin çocukluktan itibaren sosyalleşme süreçlerine nüfuz eden bu türden bir örüntü, engelliliğin karşı karşıya kalabildiği çeşitli türden sorunları ve davranış biçimlerini yerleşik olarak çözümleyebilir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli kardeşlerimizin 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum.

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Son Güncelleme: 11 Mayıs 2020, Pazartesi - 12:23

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz