MENU

Rektör Bilgiç’in Engelliler Haftası Mesajı
10 Mayıs 2018 - 08:29
A+ A-

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de nüfusun belirli bir bölümü herhangi bir nedenle engeli olan bireylerimizden oluşmaktadır. Engelli bireylerimizin karşılaştıkları sorunların başında eğitim, ulaşım, fiziksel çevre, konut, çalışma hayatı ve iyileştirme gibi konular gelmektedir. Tüm potansiyel sorun alanlarının odak noktasında ise erişilebilirlik olgusu yer almaktadır.

Engelli bireylerimizin sosyal hayattan eğitim ve çalışma hayatına kadar erişilebilirlik sorunları, kamu politikaları ve sosyal kampanyalarla minimize edilmeye çalışılmaktadır. Özellikle son yıllarda istihdam noktasında engelli bireylerimizin çalışma hayatına daha fazla katılımlarını sağlayabilmek için önemli adımlar atılmaktadır.

Daha da önemlisi ise engelli olmanın insan olma hâlinin olağan bir parçası olarak idrak edilmesi ve bu doğrultuda tanıma, empati kurma, kabul etme ve sorumluluk alanlarında yapılması gerekenlerin optimum biçimde hayata geçirilmesidir.

“Engelli dostu” üniversitelerden biri olarak kitapların seslendirilmesinden fiziki imkânların iyileştirilmesi ve konuyla ilgili etkinlikler düzenleyerek farkındalık yaratılması noktasında bu türden çalışmaları elimizden geldiğince hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu bağlamda hedefimiz; her bireyin aynı hassasiyet, titizlik, sorumluluk ve empati ile engellilik hâline yaklaşmasına katkı sağlamak ve bu düşünce ve duygu ikliminin eylem boyutu ile yaygın bir karşılık bulmasını sağlamak olmalıdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli kardeşlerimizin Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Güncelleme: Per, 10/05/2018 - 08:29

AddThis Sharing Buttons