MENU

Rektör Bilgiç'in 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
28 Ağustos 2017 - 14:24
A+ A-

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin bağımsızlık ruhunu yansıtırcasına ifade ettiği “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, İleri!” sözü, Büyük Taarruz’daki fedakârlık, cesaret ve iradenin âdeta en güçlü sembolik tezahürüdür.

Büyük Zafer’e ulaşan süreçte; Birinci Dünya Savaşı’ndan bitap düşerek çıkmış bir milletin kahraman evlatları, zor koşullar ve yokluklar içinde istikbalini ipotek altına almak için bir araya gelen düşmanlara karşı boyun eğmemiştir. Bilakis, tarihinden ve karakterinden gelen bağımsızlık şuuru ve imanı ile düşmanlarını bu topraklardan söküp atmayı “Allah Allah” diye diye başarmıştır.

Bu vesile ile 30 Ağustos, Samsun’dan şahlanan Kurtuluş mücadelesinin şahikasına eriştiği ve vatanına sahip çıkma konusundaki kararlılığın destansı boyutlara ulaştığı bir zaferin adıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 30 Ağustos 1922’de tarih yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla yâd ediyor ve Zafer Bayramımızı kutluyorum.

 

Prof. Dr. Sait Bilgiç
Rektör

AddThis Sharing Buttons