MENU

Rektör Bilgiç; Turizm Haftasını İçtenlikle Kutluyorum
Pt, 15/04/2019 - 14:46
A+ A-

Turizm sektörü; istihdamı ve verimliliği arttıran, uluslararası arenada ülkelerin iletişim gücünü yükselten, bütünleştirici bir barış ortamı oluşturulmasına katkı sağlayan, dış ticaret açığının ve işsizlik sorunlarının çözümlenmesinde önemli roller üstlenen ve ülkelere döviz girdisi sağlayan çok önemli bir sektördür.

2030 yılında uluslararası turist sayısının 1,8 milyar kişiye ulaşması beklenmektedir ve en çok ziyaret edilecek destinasyonlar sıralamasında Akdeniz çanağı ikinci sıradadır. Öte yandan dünya genelinde turist profilinde belirgin değişimler söz konusudur. Dünya nüfusu içerisinde 60 yaşın üzerindeki nüfusun neredeyse iki katına çıkacağı öngörülmektedir. Bu da “gümüş saçlı” adı verilen bir pazar bölümü ortaya çıkaracaktır. Bu pazar bölümü sağlıklı yaşam tarzını benimsemekle birlikte sağlık ve iyi olma temelli seyahatlere yönelecektir. Aynı zamanda, “Z Kuşağı” ve “Alfa Kuşağı” önemli turist grupları olacaktır. Bunun yanında yeni ve keşfedilmemiş destinasyonlara yöneliş, gastronomi odaklı seyahatler, macera yolculukları, nostalji arayışı, kişiselleştirilmiş hizmet beklentisi ve sürdürülebilirlik ön plana çıkmaktadır.

Barındırdığı farklı kültürleri ve yaşam biçimleri, farklı gelenek ve inanışlara sahip misafirperver yerel halkı, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ve otantik değerleri, tarihi ve doğal varlıkları ile ülkemiz; turizm sektörü açısından çok önemli bir arz kaynağına ve rekabeti mümkün olmayan bir avantaja sahiptir. Nitekim 2018 yılında 39,5 milyon yabancı turisti misafir etmiş ve 29,5 milyar dolar turizm geliri elde etmiştir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak turist profilindeki değişimlerin bilincinde turizm sektörüne nitelikli eleman yetiştirmeyi, bilimsel faaliyetlerle sektörün sorunlarına gerek bilimsel çözüm üretmeyi ve sektör paydaşlarıyla birlikte hayata geçireceğimiz projelerle kalıcı değerler yaratmayı amaçlamaktayız.

2019 yılı Turizm Haftasının, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı dolayısıyla çok daha anlamlı olduğunu düşünüyor, turizm bilinci ve farkındalığının yayılmasında önemli bir rolü olan Turizm Haftasını içtenlikle kutluyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ

Güncelleme: Pt, 15/04/2019 - 16:22

AddThis Sharing Buttons