MENU

Rektör Bilgiç: “Jandarma Teşkilatımızın 180. Yıl Dönümünü Canıgönülden Kutluyorum”

14 Haziran 2019 - 14:30

Paylaş

İki asra doğru emin adımlarla ilerleyen köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Teşkilatının kuruluşu 14 Haziran 1839 yılına kadar uzanmaktadır.  Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenlik güçleri içerisinde mümtaz bir yere sahip olan Jandarma Teşkilatımız, ülkemizin bekası ve milletimizin can ve mal güvenliği için fedakârlıklarla örülü bir tempoda var gücüyle görev ve sorumluluklarını ifa etmektedir. Öte yandan bu müstesna teşkilat, aynı zamanda ülkemizden yolu geçen ve çeşitli gerekçelerle müşkül durumlara gark olmuş farklı milletlerden ihtiyaç sahiplerine gerçek anlamda insan haklarına riayet prensibi doğrultusunda ve milletimizin vicdani karakteristiğinin ışığında yardım elini sonuna kadar uzatmaktadır.

Jandarma Teşkilatımız, hem insanı önceleyen bu yönleriyle hem de kurumsal aklı, birikimi, tecrübesi, insan kaynağı ve profesyonel yapısıyla dünyadaki benzeri yapılara güzide bir örnek teşkil etmektedir.
Bu vesileyle 19 Mayıs 1919’un 100. yılında ayrı bir anlam kazanan Jandarma Teşkilatımızın 180. kuruluş yıl dönümünü canıgönülden kutluyorum, Türk milletinin bekasının temadi etmesinde şehadete koşan şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimize şükranla yâd ediyorum.

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2019 - 14:30