MENU

Rektör Bilgiç Basınla Buluştu
Çar, 24/05/2017 - 16:40
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, görevi devraldığı tarihten itibaren üniversitede yapılan çalışmaları, projeleri ve yönetimin hedeflerini anlatmak amacıyla Samsun basınıyla bir araya geldi.

Kahvaltı ikramının ardından yeni Senato Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy ve Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta, ulusal basın temsilcileri, yerel basın sahipleri, genel yayın yönetmenleri ve muhabirleri katıldı.

Konuklarına davete icabet ederek katıldıkları için teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, "Göreve başladığım günden bu yana tam 9 ay 10 günlük bir süre geçti. Buluşmamızın bir çocuğun hayata geliş süresine denk gelmesi, toplantıya ayrıca bir anlam kazandırdı." dedi.

"Açık ve net olacağız"

Yönetim olarak yasal sınırlar içerisinde, kapı arkalarında başka hesaplar yapmadan basına karşı açık ve net bir tutum sergileyeceklerini ifade eden Rektör Sait Bilgiç, "Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacının sizler tarafından karşılandığının farkındayız. Yanlış bilgi ile kamuoyunda üniversitemize karşı olumsuz bir algı oluşmasının önüne geçmek için basına doğru bilgi vermekten kaçınmayacağız. Kapımız ve telefonumuz basına her zaman açıktır." ifadelerini kullandı.

"Yeni dönem yeni başlangıç..."

Göreve, geçmişte yaşanan olumsuzlukları bugüne taşımadan, temiz bir sayfa açarak başladığını söyleyen Rektör Bilgiç; basınla, çalışanlarla ve öğrencilerle bu kriteri esas aldığını belirtti. Bilgiç, "Yeni bir dönem, yeni bir başlangıç bu kurumun ve bu şehrin lehine işlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Şu ana kadar şehrin bütün aktörleriyle ve kurumlarıyla bir araya gelerek üniversite-şehir, üniversite-sanayi, üniversite-basın iş birlikleriyle önemli bir enerjiyi sinerjiye dönüştürmeye çalıştık ve çalışıyoruz. Sizlerin bu iş birliklerinde önemli bir rolü var. Bu nedenle inşallah bundan sonra da bir araya gelerek hem sizin sorularınızı cevaplayacağız hem de size bilgi vereceğiz. Bu ilişkiden emin olun Samsun kazançlı çıkacaktır." diye konuştu.

"Başarısız olma ihtimalimiz yok"

Yaşadığı ve edindiği tecrübelere dayanarak rektörlük görevinde başarısız olmak gibi bir ihtimalin olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Sait Bilgiç, kendine ve ekibine bu ihtimali layık görmediğinin altını çizdi. Rektör Bilgiç, "Biz mutlaka başarılı olacağız. Başladığımız günle bitirdiğimiz gün arasındaki ciddi farkı siz de göreceksiniz inşallah. Bu nedenle tüm personelimize huzurlu bir ortamda çalışmalarını sağlayacak bir yaklaşımla başladık göreve. Bunun ilk adımını göreve başladığımın üçüncü günü, rektör adayı olan arkadaşlarımla istişare toplantısı düzenleyerek attık. Onlara, üniversite ile ilgili proje ve planlarını onların adı ile gerçekleştirmeyi teklif ettik. Yine bu amaçla, her çalışana randevu talep etmeden görüşme imkânı sunan açık kapı günlerini başlattık." dedi.

"Üniversite Danışma Kurulu meyvelerini veriyor"

Şehrin kamu kurum yetkilileri, önemli sanayicileri, akademisyenleri ve OMÜ Öğrenci Komisyonu başkanıyla, "Üniversite Danışma Kurulu" oluşturduklarını kaydeden Rektör Bilgiç, bu kurulla yapılan toplantıların meyvelerini vermeye başladığını müjdeledi. Bilgiç, Tekkeköy'den üniversitenin en ücra köşesine çıkacak "Raylı Sistem Projesi" ile milyonlarca lira kâr getirecek "Ağız Sütü Projesi"nin hayata geçirilmeye başladığını dile getirdi.

Konuşmasının ardından üniversitede yapılanlar ve yapılması hedeflenenlerle ilgili bir sunum yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversitedeki gelişmeleri rakamlar vererek açıkladı.

"Amacımız yatay değil dikey gelişmedir"

Yönetim olarak yatay gelişmeye değil, dikey gelişmeye yöneleceklerinin altını çizen Rektör Bilgiç, "Bizim bundan sonra fakülte sayısını, öğrenci sayısını arttırmak gibi bir amacımız yok. Bundan sonraki buluşmalarımızda başarı kriterimizi, üniversitenin akademik gelişiminin ilerlemesi ve eğitim ve öğretimin iyileştirilmesiyle değerlendireceğiz. Üniversiteler arasındaki büyük yarış bizi buna mecbur kılmıştır." dedi.

Akademik atamalar ve yükseltmeler hakkında da bilgi veren Rektör Bilgiç, bu hususta hiç bir ayrım yapılmadan adaletli davrandıklarını belirtti.

"Terör örgütlerine tolerans yok"

FETÖ ve diğer terör örgütleriyle yürüttükleri mücadeleye de değinen Prof. Dr. Bilgiç, bu güne kadar 115 kişinin kamu görevinden ihraç edildiğini, 13 kişiyle ilgili incelemenin de Yükseköğretim Kurulu’na intikal ettirildiğini, 47 kişinin soruşturmasının ise hâlâ devam ettiğini açıkladı. Hiçbir yapılanma ya da kişinin devleti ele geçirme düşüncesine tolerans göstermeyeceklerine dikkat çeken Rektör Bilgiç, mücadele için oluşturulan komisyonun büyük bir titizlikle ve hassasiyetle çalıştığını söyledi.

"Uluslararasılaşmada çıtayı yükselteceğiz"

Uluslararası öğrenci bakımından OMÜ'nün Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bilgiç, 101 ülkeden öğrencinin öğrenim gördüğünü belirterek, bu öğrencilerin yabancılık çekmemeleri için sosyal ve özel ihtiyaçlarını karşılayacak bir çok çalışma yapıldığını ifade etti. Bilgiç, uluslararasılaşma ve uluslararası öğrenci konusundaki çıtayı daha da yükselteceklerini kaydetti.

"Yeni kurumlar faaliyete geçiyor"

Diş Hekimliği Fakültesinin daha iyi fiziki koşullar ve imkânlarla yeni binasına kavuştuğunu açıklayan Prof. Dr. Sait Bilgiç, hizmete girmek üzere olan birimler hakkında da basın mensuplarıyla bilgiler paylaştı. Onkoloji Hastanesi, Merkez Kütüphane ve Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinin de önümüzdeki dönemde faaliyete geçeceğini müjdeleyen Bilgiç, Ladik'te atıl bir hâlde bulunan kış sporları merkezini aktif hâle getirerek turizme kazandırdıklarını da ifade etti.

"Samsun'a dil köyü"

Dil öğrenimi ile ilgili de projeleri olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, ilk defa yapılan bir uygulama olan Arapça Dil Merkezini geliştirerek başka dillerde de merkezler açmayı planladıklarını söyledi. Rektör Bilgiç, ilerleyen dönmelerde Samsun'da Samsunlulara ve öğrencilere dil öğrenme imkânı sunacak dil köyü kurmayı amaçladıklarını da basınla paylaştı.

"Üniversiteye ek kaynak için projelere başvurduk"

Üniversitenin bütçesini verimli kullanmak ve ek bütçe kazandırmak için çalışmaları olduğunu kaydeden Bilgiç, bölgeyi ve üniversiteyi geliştirecek, kaynak yaratacak birçok projeye başvurduklarını açıkladı.

"Kalite Güvence Sistemine odaklanmalıyız"

Sosyal projeler, Teknopark ve TTO ofislerinin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Rektör Bilgiç, "Kalite Güvence Sistemi" konusunun, odaklanılması gereken en önemli işlerden biri olarak tanımladı. Bilgiç, üniversitenin kalite sistemini oluşturması için bu konuda öne çıkmış üniversitelerle görüştüklerini belitti.

Üniversitenin fiziki koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili olarak engelsiz üniversite, spor alanlarının çoğaltılması gibi konulara da değinen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, ağaçlandırmaya katkıda bulunmak amacıyla fidan sertifikası uygulamasına geçildiğini söyledi. Rektör Sait Bilgiç, bu kapsamda üç aydır üniversitede yapılan tüm faaliyetlerde plaket yerine fidan sertifikası verildiğini söyledi.

"57. Piyade Alayı Sancağını Samsuna tanıtmak görevimiz"

Prof. Dr. Sait Bilgiç, Çanakkale Savaşında kahramanca çarpışmış 57. Piyade Alayı Sancağı’nın bir yıl boyunca üniversitemize emanet edildiğini, bu sancağı ve taşıdığı tarihi önemi tüm Samsun'a göstermeyi görev edindiklerini söyledi. Bu kutsal emaneti, Samsunlular ile buluşturmak adına etkinlik düzenlediklerini kaydeden Bilgiç, 57. Alay Sancağı’nın Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde kaldığı süre boyunca ilçelere varana kadar çeşitli etkinlikler aracılığıyla Samsunlular ile buluşturulmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin “Basın Buluşması” başlığı altında düzenlendiği basın toplantısı, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'in basın mensuplarının sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.

Haber: Çiğdem ÜNALDI

Fotoğraflar: Gökhan ÇETİN

Güncelleme: Çar, 28/06/2017 - 09:55

AddThis Sharing Buttons