MENU

Rektör Bilgiç "30 Ağustos Bir Zafer Haykırışıdır"
Çar, 29/08/2018 - 10:39
A+ A-

Cumhuriyetimizin banisi ve Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millî Mücadele’nin zaferle sonuçlanan serencamını “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, İleri!” sözüyle tarihe not etmiştir. Bu söz, Türk Milleti’nin istiklali ve istikbalinin hudut tanımadığını, vatan aşkını, mücadele azmini, basiretini ve fedakârlığını en ileri düzeyde yansıtmaktadır.

1919’un 100. yılına doğru adım adım ilerlediğimiz bu süreçte Türk Milleti’nin o gün ortaya koyduğu bilinç, irade ve kahramanlık bugün de aynı dirilikte devam etmektedir. 15 Temmuz 2016’da milletimize yaşatılmaya çalışılan darbe ve ihanet girişimine, yine bu vatanın has evlatlarının verdiği cevap, söz konusu millî bilinç ve iradenin en önemli tezahürüdür. Öyle ki Türk Milleti, hür iradesinin gasp edilemeyeceğini ve vatanını böldürmeyeceğini 15 Temmuz akşamı bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Bu manada; 19 Mayıs’ta, 30 Ağustos’ta şahikasına ulaşan ve tarihin nice duraklarında bir nüve şeklinde var olan o iman ve ruh; necip milletimizin benliğinde, bilincinde yaşamakta ve milletimizin karakterini yansıtan bir yapıtaşı niteliği taşımaktadır.

30 Ağustos’u daha önemli kılan ise Türk Milleti’nin yokluklar içinde böylesine bir inanç ve adanmışlıkla örülü bu kutsal mücadeleyi sergilemiş olmasıdır. Üstelik, milletimiz çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden, topyekûn olarak bu çetin mücadelenin içinde yer almış ve yoksunluklar içinde dahi olsa sayısız kahramanlıklara imza atmayı başarmıştır.

Bu vesile ile 30 Ağustos, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan şahlanan kurtuluş mücadelesinin adım adım bir milletin küllerinden yeniden doğuşunu yansıtan, tarihsel kimliğindeki bağımsızlık karakterini tüm dünyaya gösteren ve istikbalini teminat altına alan bir zafer haykırışıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 30 Ağustos 1922’de tarih yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyor ve 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Güncelleme: Cu, 31/08/2018 - 09:34

AddThis Sharing Buttons