MENU

Rektör Bilgiç "21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü Kutlarım"
Cu, 19/04/2019 - 19:34
A+ A-

Ebelik, dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Tüm çağlar boyunca yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, aileye istek ve özlemle beklenen bir bireyin katılımını sağlamak ebelerin bulundukları toplumlarda  saygın bir yer edinmesini sağlamıştır. İnsanlığın var olduğu günden itibaren ihtiyaç duyulan bu meslek günümüzde de lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim faaliyetleriyle gelişim ve değişim sürecini devam ettirmektedir. Ebeler özellikle doğum, kadın sağlığı ve üreme sağlığı konularında gerekli bilgi, beceri ve tutuma sahip sağlık profesyonelleri olarak anne ve çocuk sağlığının geliştirilmesi, korunması ve yükseltilmesinde çok önemli roller üstlenmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Ebeler Konfederasyonu,  ebelerin hizmetlerine yönelik çalışmalar yürütmekte, ebelerden özellikle anne ve çocuk sağlığı alanında koruyucu roller üstlenmelerini beklemektedir. Ebeler, kadın ve ailesinin tüm gereksinimlerini karşılamakla görevli olan sağlık ekibinin değerli bir üyesidir. Gücünü bilimden alan ve her geçen gün mezunlarıyla daha da güçlenen ebeler aldıkları mesleki eğitimleri doğrultusunda, ebelik bakımına gereksinim duyan tüm kadınlara ihtiyaç duydukları her yerde bakım sunmaktadırlar.

Ailede heyecanla beklenen bir bebeğin dünyaya sağlıklı bir şekilde gözlerini açmasında kutsal bir görev üstlenen, gece veya gündüz günün her saatinde büyük bir özveri, sevgi, sabır, hoşgörü, şefkat ve merhametle çalışan, sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunan, yaşama güzellik, değer ve anlam katan tüm ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutlarım.

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Güncelleme: Cu, 19/04/2019 - 21:01

AddThis Sharing Buttons