MENU

Rektör Bilgiç: “10 Kasım Ölümsüz Bir Ölümün Yıl Dönümüdür”

08 Kasım 2019 - 13:51

Paylaş

Millî Mücadele’nin büyük önderi ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. ölüm yıl dönümünü 19 Mayıs’ın 100. yılında derin bir teessürle yeniden idrak ediyoruz.

Gazi Paşa, 10 Kasım’da bedenen vefat etmiş ancak milleti ve vatanı için yaptığı mücadelelerle, dâhiyane liderliğiyle ve Osmanlı bakiyesi bir milletin küllerinden yeniden doğması ve istikbale doğru yürümesi sürecindeki kurucu rolüyle ebedî bir şahsiyet ve önder olarak tarihe, Türk milletinin kalbine ve aklına nakşolmuştur. Bu anlamda 10 Kasım, esasında ölümsüz bir ölümün yıl dönümüdür.

Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük ve kalıcı eseri; üzerinde yaşadığımız toprakları silah arkadaşlarıyla birlikte bağımsız bir vatan kılması, egemenliği asıl sahibine teslim ettiği Cumhuriyetimiz ve o günden bugüne insanlarımızın bu vatan üzerinde gururla, özgürce ve güvenle yaşayabilmesidir. Büyük Önder’in ilelebet payidar kalacağını söylediği bu büyük eseri; tarihsel süreçte eğitimle, bilimle, inançla, yurttaşlık idealiyle, adaletle, eşitlik ve demokrasiyle yoğrularak kadınıyla-erkeğiyle, genciyle-yaşlısıyla bu vatanın fertlerinin katkı sağladığı bir süreçten geçerek bugünkü geldiğimiz noktaya ulaşmıştır. Atatürk, bu büyük eserini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek üzere özellikle Türk gençliğine emanet etmiş ve bir milletin geleceğini inşa eden ve edecek olan gençlere verdiği önemi ortaya koymuştur.

Türk milletinin gönlünde ve zihninde aynı zamanda sonsuz bir matemi simgeleyen 10 Kasım’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize nasıl bir cevher emanet ettiğini ve tekâmül eden yaşam imkânları için nasıl bir zemin sunduğunu bu vesileyle daha iyi tahlil etmeli, anlamalı ve yeni nesillerimize anlatmalıyız. 19 Mayıs’ı, 29 Ekim’i ve bu tarihsel/kurucu dönemeçlerin ardındaki ruhu nice asırlara taşıyacak olan ancak böylesine bir vukuf ve idrak olacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletinin en zor zamanında aziz silah arkadaşlarıyla birlikte askeri dehasını sahaya yansıtan, öngörülü devlet adamlığını ve birikimini dünyaya sergileyen, feraseti ve çelikten iradesiyle örülü önderlik vasfıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. yıl dönümünde rahmetle, minnetle ve saygıyla yâd ediyorum.

 

Prof. Dr. Sait Bilgiç
Rektör

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2019 - 09:34

5 görüntüleme