MENU

Rektör Bilgiç 10 Kasım Mesajı: Tarihin Akışına Yön Veren Bir Lider
Per, 08/11/2018 - 18:29
A+ A-

İnsanlığın uygarlık serüveninde milletimizin katkıları kadim bir tarihsel arka plana sahip olmakla birlikte; Birinci Dünya Savaşı’ndan harap ve bitap duruma düşmüş olarak çıkan bir coğrafyada, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir deha ve lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin ve milletimizin küllerinden yeniden doğuşuna önderlik etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, sadece Millî Kurtuluş Hareketi’nin lideri olmamıştır; aynı zamanda tarihin en hercümerç dönemlerinden birinde, Türkiye’nin inşasını nice yokluklar, zorluklar ve mücadeleler içinde ilmek ilmek dokuyarak milletinin uygarlık sürecindeki rolünü yeniden hak ettiği noktaya taşıma iradesini kararlılıkla ortaya koymuştur.

Üzerinde yaşadığımız toprakların vatan kılınmasında, istiklalin tek istikbal hedefi olarak belirmesinde, bu coğrafyada eşit yurttaşlık bilincinin yeşermesinde, millet iradesine giden yolun adım adım tesisinde ve bağımsızlık peşinde koşan halklara ve dünya barışına ilham kaynağı olunmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihin akışına yön vermiş bir lider olarak tarihte olmazsa olmaz ve nadide bir yer edinmiştir.

Gazi Mustafa Kemal’in Cumhuriyet ile taçlandırdığı süreç, yine onun uzun erimli hedefleri olan demokrasi ve sivil toplumun mayalanması için de temel zemini teşkil etmiş ve Atatürk’ün işaret ettiği değerleri sadakatle sahiplenen milletimizin refakatinde ülkemizin o günlerden bugünlere taşınmasında en büyük motivasyon kaynağı ve itici güç olmuştur.

Aklın ve bilimin öncülüğüne verdiği değeri “Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır” sözüyle tarihe not düşen Ulu Önder Atatürk, değişimin temel dinamik olduğu geleceğin dünyasında ülke ve millet olarak insanlığın uygarlık üretimine katılmanın anahtarını da büyük bir öngörüyle dile getirmiştir.

Bizler de üniversiteler ve bilim insanları olarak aklın ve bilimin öncülüğünde düşünerek, sorgulayarak, araştırarak, üreterek, üretebilmenin  ve teknoloji geliştirebilmenin şartlarını optimum düzeyde tesis etmeye çalışarak; gençliğimizin o günkü azim, ruh ve kararlılıkla ülkemizi ve milletimizi yarınlara taşıması motivasyonuyla üzerimize düşen vazifeleri icra etmek için var gücümüzle çalışmayı bir vatan ve namus borcu biliyoruz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Kurtuluş’un önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 80. yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

 

Güncelleme: Cu, 16/11/2018 - 22:44

AddThis Sharing Buttons