MENU

OMÜ'ye TÜBİTAK'tan Havacılık Ödülü
cigdem.unaldi
19 Temmuz 2017

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri, TÜBİTAK insansız hava araçları yarışmasından ödül ile döndü.

TÜBİTAK'ın bu yıl ikincisini düzenlediği “Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması"na, OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç .Dr. Gökhan Ahmet’in danışmanlığında katılan Kelebek Etkisi Takımı, MERKÜT-1 isimli, sabit kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen (VTOL) uçakları ile En iyi Özgün Tasarım Ödülü'ne layık görüldü.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.'nin (TUSAŞ/TAI) Kahramankazan Yerleşkesi'nde yapılan yarışmaya bu yıl Almanya, Endonezya, İsrail, Bangladeş, Hindistan, Katar, Kıbrıs, Polonya ve Romanya'dan  226 takım katıldı.

Yarışma, yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik İnsansız Hava Araçlarının (İHA) geliştirilebileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlendi. Yarışmada ayrıca iHA'ların; otonom uçuş, görüntü-işleme kabiliyetleriyle uygun sırayla yük bırakma yetenekleri de test edildi.

Üç yıl önce öğrenci kabul etmeye başlayan OMÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümünde eğitim gören  çoğunluğu 1. sınıftaki öğrencilerden oluşan  Kelebek Etkisi Takımı, katılımcı ve yetkililerden oldukça ilgi gördü. Alınan ödül, OMÜ öğrencilerinin havacılık alanında da iddialı olduklarını ortaya koymuş oldu.