MENU

OMÜSEM’den “Zaman Yönetimi ve Verimli Çalışma” Semineri
Sa, 12/02/2019 - 16:09
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezince (OMÜSEM); Samsun Valiliği İlkadım Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personeline, Dr. Öğr. Üyesi M. Nur Erdem tarafından “Zaman Yönetimi ve Verimli Çalışma” konulu seminer verildi.

Dr. Öğr. Üyesi M. Nur Erdem; zaman yönetiminin, zamanı mümkün olduğunca etkin ve etkili bir biçimde kullanma ve denetleme sistemi olduğunu katılımcılara aktardı. Başarılı zaman yönetiminin; daha çok çalışmayla ya da her günü son dakikasına kadar doldurup gece yorgun düşmekle ilgisi olmadığını ifade eden Erdem, daha çok çalışmak değil, daha etkin ve daha akıllıca çalışmak olduğunu dile getirdi.

"Zaman, en eşsiz ve en kıt kaynaktır"

Zaman yönetiminin; zamanın esiri olmamak, onunla faydalı bir ortaklık kurmak, kişinin üzerinde hissettiği baskıyı bertaraf edebilmek, daha etkin ve verimli çalışabilmek, aciliyeti olmayan ve önemsiz işler yerine, gerçekten önemli ve acil işleri tamamlayabilmek, kişinin kendine ve ailesine kaliteli zaman ayırabilmesi ve motivasyonu yükseltmek için önemli olduğunu vurgulayan Erdem “Zaman, hayatta herkesin eşit olarak sahip olduğu tek şeydir, en eşsiz ve en kıt kaynaktır, sadece tüketilir, geri döndürülemez, depolanamaz, satın alınamaz, yerine konulamaz, işletilemez, çoğaltılamaz.” dedi.

Etkin zaman yönetimi için tavsiyeler

Günlük hayatta zaman tuzaklarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi M. Nur Erdem “Zaman yönetimi için günlük/ajanda tutun, yaptıklarınızı kayıt altına alın, amaç ve hedeflerinizi belirleyip düzenli olarak gözden geçirin, günlük/haftalık/aylık yapılacaklar listesi çıkarın, devredilebilecek işleri devredin, masanızdaki her kâğıt parçasına bir kez dokunun, e-mail, mektup yanıtlamalarını ve geri aramaları anında yapın, büyük projeleri küçük parçalara ayırın, kendinize dikkat edin, düzenli beslenin, iyi uyuyun ve egzersiz yapın, beyninizin zinde olmasını sağlayın.” önerilerinde bulundu.

Güncelleme: Sa, 12/02/2019 - 20:25

AddThis Sharing Buttons