MENU

OMÜ’de Dijital Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verildi
Çar, 07/11/2018 - 17:46
A+ A-

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri hâline gelen Blockchain teknolojisinin, finans başta olmak üzere pek çok sektörü değiştirmek için hayatımıza girmeye başlaması üzerine bu değişime hızlı adapte olmayı amaçlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ); Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğiyle “Dijital Finansal Okuryazarlık Eğitimleri” düzenledi.

TEB Aile Akademisi ile birlikte, kurulduğu 2012 yılından bu yana ülke genelinde yaklaşık 19 milyon kişiye finansal okuryazarlık eğitimi veren TEB; bu yıl itibariyle üniversite öğrencilerine FinTech (finans teknolojileri) dünyasının dinamikleri, kodlamanın temel mantığı ve Blockchain teknolojisi başlıkları altında yeni nesil finansal teknolojiler eğitimleri vermeye başladı.

Bu çerçevede OMÜ Endüstri Mühendisliği Mükemmellik Topluluğunca düzenlenen etkinliğe; Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, Dijital Para Teknolojileri A.Ş. CEO’su (üst düzey yönetici) Ali Sermet Taşdöğen konuşmacı olarak katıldı.

OMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen eğitimde; Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sermin Elevli, Dr. Öğr. Üyesi Aslı Çalış Boyacı ile çok sayıda davetli ve öğrenci bir araya geldi.

Program öncesi Endüstri Mühendisliği Mükemmellik Topluluğu Başkanı Gülcan Aktuğ, selamlama konuşması yaparak davetlilere teşekkür etti.

"Bu yıl hedef bire bir ve on-line eğitimlerle 300 bin genç"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yasin Kaplan “Sabancı Üniversitesinde başlayan eğitimler, Koç ve Boğaziçi Üniversiteleri ile devam ederken, bugün de OMÜ'de dördüncü eğitim gerçekleşti. Proje ile bu yıl içerisinde 20’yi aşkın üniversitede bire bir eğitimlerle yaklaşık 5 bin; on-line (internet üzerinden) eğitimlerle de 250 binden fazla gence ulaşılması hedefleniyor." ifadelerine yer verdi.

“Artık bilgi mahremiyeti kişisel olarak da korunabilir”

Daha sonra kürsüye çıkan Taşdöğen, Blockchain’in tarihsel sürecinden söz etti. Taşdöğen ”Krallık dönemlerinden beri toplumu yönetebilmek için kişisel bilgiler devlet ya da farklı otoriteler tarafından korunmuştur. Ancak artık internetin hayatımıza girmesiyle bilgisayar bilimi ve şifreleme algoritmaları sayesinde kişisel bilgi mahremiyetinin anonim bir şekilde korunabileceği düşüncesinden yola çıkılarak ilk adım finansal sistem üzerinden atıldı." şeklinde konuştu. Ali Sermet Taşdöğen konuşmasının devamında ”İnsanların hiçbir otoriteye bağlı olmadan kendi aralarında para transferi yapabilmeleri için başlayan Bitcoin yolculuğunun günümüzde de hatasız ve güvenli çalışmasının altında yatan sebep, veri saklama sistemi olan gayri merkezî ve dağınık blockchain teknolojisidir.” dedi.

Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Haber : Hüseyin Özkan
 

Güncelleme: Çar, 07/11/2018 - 21:54

AddThis Sharing Buttons